Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Kapsułki, które naprawią dziury drogowe

Kapsułki, które naprawią dziury drogowe

Eksperci firmy Budimex oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią samonaprawiającej się nawierzchni. Uruchomiony wiosną 2020 r. projekt SeHePa znajduje się już w fazie badań przemysłowych.

Prace mają doprowadzić do przygotowania technologii wytwarzania innowacyjnych mikrokapsułek ze specjalnym wypełnieniem naprawczym. Kapsułki, które znajdą się w mieszankach asfaltowych, będą uwalniać płynny środek w postaci bioestrów naprawiający mikropęknięcia w asfalcie. Podczas codziennej eksploatacji drogi pozostaną w stanie uśpionym. Mają się uaktywniać jedynie w wyniku powstania uszkodzeń spowodowanych przez przejeżdżające samochody lub zmiany temperatury.

Po zakończeniu badań przemysłowych rozpocznie się faza badań rozwojowych. Wtedy w nowej technologii zostaną wykonane testowe odcinki dróg.

Więcej informacji o innowacyjnej technologii w artykule „Dziurawa droga sama się załata” opublikowanym na portalu moto.rp.pl.

Źródło: moto.rp.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry