Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Geodeci przed nowymi wyzwaniami

Geodeci przed nowymi wyzwaniami

Geodezja stoi przed licznymi wyzwaniami współczesności i z każdym rokiem przybywa ich coraz więcej. O zawodzie geodety, jego miejscu w procesie inwestycyjnym oraz poziomie edukacji w rozmowie dla Przeglądu Technicznego mówił dr hab. inż. Janusz Walo, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich PW.

Geodezja i kartografia, choć korzystają z najnowszych naukowych zdobyczy i intensywnie rozwijają nowe metody, mają długą tradycję. Pierwsza w Polsce katedra geodezji powstała już na początku XVII wieku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od tego czasu wiele się zmieniło, a w społecznym odbiorze dawno przyjęły się działy geodezji, takie jak geodezja satelitarna, fotogrametria czy teledetekcja.

A praca geodetów i kartografów jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania bez mała całej gospodarki. To, praca o charakterze interdyscyplinarnym, wymagająca współpracy ze specjalistami z takich branż, jak budownictwo, architektura, planowanie, nieruchomości, transport, nawigacja i wiele innych - pokreślił dr hab. inż. Janusz Walo, prof. uczelni, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

Z rozmową można zapoznać się w numerze 9-10/2019 Przeglądu Technicznego - „Sumienie przestrzeni - geodeci przed nowymi wyzwaniami”. W artykule również o nowej klasyfikacji dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, nauczaniu matematyki oraz konieczności stałego podnoszenia kwalifikacji.  

Źródło: Przegląd Techniczny
Zdjęcie: PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW