Biuletyn PW / Nauka i Dydaktyka / Nauka / Nagrody SET Panel Excellence Award 2020 dla naukowców z PW

Nagrody SET Panel Excellence Award 2020 dla naukowców z PW

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kulpa i dr hab. inż. Piotr Samczyński, prof. uczelni z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych zostali laureatami SET Panel Excellence Award 2020.

Wyróżnienie jest przyznawane przez Panel Sensors & Electronics Technology (SET) należący do organizacji Science and Technology Organization (STO), która działa w ramach struktur NATO.

Naukowcy zostali docenieni za aktywne i efektywne kierowanie pracami międzynarodowych grup eksperckich oraz zorganizowanie i przeprowadzenie testów technologii.

Prof. Krzysztof Kulpa przewodzi grupie NATO SET-242 Passive Coherent Locators on Mobile Platforms, a prof. Piotr Samczyński - grupie NATO SET-258 Deployable Multiband Passive/Active Radar Deployment and Assessment in Military Scenario. Zespoły te skupiają czołowych naukowców z całego świata specjalizujących się w technologiach radarowych, w szczególności w nowatorskich rozwiązaniach dotyczących radarów pasywnych oraz fuzji radarów pasywnych i aktywnych.

Dzięki zaangażowaniu naukowców udało się połączyć starania obu grup, a w efekcie - zorganizować i przeprowadzić w Polsce ćwiczenie NATO o nazwie APART-GAS (ang. Active Passive Radar Trials - Ground-based, Airbone, Sea-borne). Jego głównym celem było przetestowanie dostępnych prototypów i demonstratorów radarów pasywnych (w tym tych tworzonych przez badaczy z Politechniki Warszawskiej) oraz ich współpracy z siecią radarów aktywnych.

Pomiary przeprowadzone zostały w kilku lokalizacjach na terytorium północno-zachodniej Polski we wrześniu 2019 roku. Uczestniczyli w nich naukowcy, przedstawiciele przemysłu i wojska z dziesięciu krajów. W ćwiczeniu APART-GAS wzięło udział ponad 70 uczestników reprezentujących naukę, przemysł oraz przedstawicieli użytkowników wojskowych z dziesięciu krajów: ośmiu krajów NATO, w tym z Polski oraz z dwóch krajów PfP (Partners for Peace): Szwajcarii i Australii.

Więcej informacji dostępnych jest w poniższych materiałach:

Szaleństwem jest robić wciąż
to samo i oczekiwać różnych rezultatów

25. Festiwal Nauki

08:00 - 26 Wrz 20:00

Zjazd Fizyków Polskich

12:00 - 23 Wrz 14:00

Koncert Juwenaliowy w Płocku

Wrz

Kształcenie w zakresie geodezji i kartografii

09:00 - 30 Wrz 17:30

Science Gam Jam 2021