Biuletyn PW / Galeria Niepodległej / Pomnik Prezydenta Mościckiego przed Gmachem Technologii Chemicznej PW

Pomnik Prezydenta Mościckiego przed Gmachem Technologii Chemicznej PW

W ramach obchodów 100-lecia niepodległości Polski przed Gmachem Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej ponownie stanie pomnik prof. Ignacego Mościckiego. Inicjatywę jego rekonstrukcji podjął Komitet Organizacyjny powołany przez prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej.

Ignacy Mościcki, były Prezydent RP, wybitny chemik, technolog i wynalazca, budowniczy polskiego przemysłu chemicznego, profesor Politechniki Warszawskiej w latach 1925-1926, przyczynił się do przedwojennego rozwoju Polski. Jednym z trwałych śladów, jakie zostawił po sobie, jest Gmach Technologii Chemicznej, który powstał z jego inicjatywy. W 1934 r., w 30-lecie pracy naukowej prof. Mościckiego odsłonięto przed gmachem jego pomnik.  Niestety już na początku II wojny światowej, w 1939 r. popiersie dłuta Stanisława Romana Lewandowskiego, rzeźbiarza, absolwenta krakowskiej Szkoły Sztuk Pięknych u Matejki, zostało zniszczone. Zachowało się tylko jedno archiwalne zdjęcie pomnika i właśnie na jego podstawie dzieło zostanie zrekonstruowane.

Rzeźbiarską kopię popiersia Prezydenta Mościckiego oraz rekonstrukcję pomnika na wzór tego ze zdjęcia z 1934 r. wykonają: Anna Getler - dyplomowana konserwator zabytków, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Piotr Grzegorz Mądrach - dyplomowany konserwator zabytków, rzeczoznawca konserwacji zabytków m.in. Polskiej Izby Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki i Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków.

Prace nad modelem do odlewu pomnika już trwają. Uroczyste odsłonięcie pomnika jest zaplanowane na drugą połowę listopada br., w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zdjęcie: Politechnika Warszawska

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI