Kalendarium

30/
11

Cyberiada 2

10:00 - 7 Gru 19:00

W dniach 29-30 listopada oraz 6-7 grudnia 2014 r. odbędzie się Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada 2. Patronat nad imprezą objął prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Podczas Festiwalu zwiedzający zapoznają się z najnowszymi osiągnięciami myśli technicznej: m.in.: robotami mobilnymi (jeżdżącymi, kroczącymi, pełzającymi, pływającymi i latającymi), robotami humanoidalnymi, śpiewającymi, społecznościowymi i edukacyjnymi itd. Wszystkie konstrukcje reprezentować będą polskie uczelnie, instytuty badawcze oraz specjalistyczne firmy zajmujące się robotyką i systemami bezzałogowymi.

Przedstawiciele Politechniki Warszawskiej:

  • Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW,
  • Studenckie Koło Robotyki, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW,
  • Studenckie Koło Astronautyczne PW.

Gdzie?

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Pałac Kultury i Nauki

Więcej TUTAJ

30/
11

Targi EHEF w Indiach

11:00 - 5 Gru 18:00

Wydarzenie zorganizowane przez Przedstawicielstwo UE odbędzie się w 3 ważnych ośrodkach akademickich w Indiach – Bengaluru, Kalkucie oraz New Delhi. Stoisko narodowe zostanie zorganizowane przez Instytut Polski w New Delhi przy wsparciu MNiSW w ramach kampanii READY, STUDY, GO! POLAND.

Targi poświęcone są promocji europejskiego szkolnictwa wyższego i stanowić będą okazję do bezpośredniej prezentacji oferty edukacyjnej uczestniczących uczelni nie tylko wśród młodzieży indyjskiej, ale także licznej społeczności międzynarodowej (zarówno z krajów regionu, jak i Europy). Przewidywana jest łączna frekwencja na poziomie 8-10 tys. odwiedzających. Informacje na temat targów, w tym podręcznik dla wystawców, są dostępne TUTAJ.

Instytut Polski w New Delhi oferuje możliwość udziału w targach poprzez wystawienie materiałów w ramach polskiego stoiska oraz zachęca do kierowania przedstawicieli, którzy mogliby na miejscu dokonać prezentacji oferty edukacyjnej. Udostępnienie powierzchni stoiska jest bezpłatne. Istnieje też możliwość organizacji stoiska pojedynczej uczelni (koszty ponosi zainteresowana uczelnia). Przyjazd do Indii może stać się okazją do nawiązania nowych lub podtrzymania istniejących kontaktów naukowych z lokalnymi uczelniami na trasie Europejskich Targów Szkolnictwa Wyższego w Indiach. Instytut może wesprzeć gości w organizacji stosownych spotkań w tym zakresie.

Osoba kontaktowa: p. Przemysław Grabowski, zastępca Dyrektora Instytutu Polskiego w New Delhi, email: przemyslaw.grabowski@msz.gov.pl tel: +91 11 414 96 922, adres: 50-M Shanti Path, Chanakyapuri, 110021 New Delhi.

Prosimy o przesyłanie korespondencji również do wiadomości Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na adres: ZWM@mnisw.gov.pl.

1/
12

Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny 2014

08:00 - 12 Gru 15:00

Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny (GAPA) to jedno z największych tego typu wydarzeń kulturalnych w Warszawie. Festiwal organizowany jest przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Politechniki Warszawskiej oraz Komisję Kultury Samorządu Studentów Politechniki Warszawskiej.

Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny promuje młodych artystów oraz zwiększa zainteresowania kulturą i sztuką wśród studentów.

Młodzież zaprezentuje swoje umiejętności w następujących kategoriach:

  • GAPA Foto - 1-12 grudnia, wystawa na I piętro Gmachu Głównego PW. Tematyka: Zbliżenia, Zawekowani w Warszawie.
  • GAPA Poezja - 2 grudnia, godz. 18:00, Klub Akademicki Wydziału Architektury PW Stan Surowy, ul. Koszykowa 55, Warszawa;
  • GAPA Hip-Hop - 3 grudnia, godz. 18:00, Klub 55, ul. Żurawia 32/34, Warszawa;
  • GAPA Teatr - 9 i 10 grudnia, Teatr Academia, ul. 11 Listopada 22, Warszawa;
  • GAPA Rock - 11 grudnia 2014, 19:00 - 1:00, Voodoo Club, Bema 65, Warszawa;

Patronat honorowy: prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Strona wydarzenia TUTAJ

1/
12

II Kongres Elektryki Polskiej

09:00 - 2 Gru 16:30

II Kongres Elektryki Polskiej przyjmie formułę wymiany poglądów i wypracowania impulsów do budowy koncepcji bezpiecznego rozwoju kraju w warunkach przemian społeczno-gospodarczych spowodowanych rozwojem elektryki i upowszechnieniem techniki cyfrowej. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: "Elektryka i Cyfryzacja - Polska wobec wyzwań XXI wieku." W komitecie honorowym obok prof. Michała Klebera, Prezesa PAN zasiądą: prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej oraz dr Piotr Szymczak, Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Elektryków Polskich i Politechnika Warszawska przy wsparciu Wojskowej Akademii Technicznej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Gdzie?

Warszawski Dom Technika NOT, 01-043 Warszawa, ul. Czackiego 3/5

Strona wydarzenia TUTAJ

2/
12

V Seminarium CSZ CI

16:15 - 17:30

Cykl seminariów organizowanych przez Centrum Studiów Zaawansowanych oraz Centrum Informatyzacji Politechniki Warszawskiej pod wspólnym tytułem „Problemy, metody i obliczenia wielkoskalowe oraz wyzwania modelowania inżynierskiego i biznesowego” przewiduje 8 tematów realizowanych we wtorkowe popołudnia roku akademickiego 2014/2015 w sali 134 Gmachu Głównego PW.

2 grudnia przewidziane jest seminarium pt. "Statystyczne tłumaczenie mowy".

Wykład wygłosi: dr hab. Krzysztof Marasek z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych.

Streszczenie:Tłumaczenie mowy (SLT) jako element komunikacji międzyludzkiej staje się coraz istotniejsze w zglobalizowanym świecie. Jest to jedno z największych wyzwań dla automatycznego rozpoznawania mowy (ASR) i tłumaczenia maszynowego (MT), a intensywne prace badawcze w tych dziedzinach prowadzone są zarówno w instytutach badawczych jak i laboratoriach największych firm. Wcześniejsze badania nad SLT, ze względu na ograniczenia technologiczne, koncentrowały się głównie na wypowiedziach nagranych w kontrolowanych warunkach, dziś głównym wyzwaniem jest tłumaczenie z języka mówionego, jaki można znaleźć w codziennym życiu. Rozpatrywane scenariusze obejmują szeroki zastosowań: od przenośnych tłumaczy dla turystów, poprzez tłumaczenie na żywo wykładów, prezentacji, wiadomości do ich prezentacji z napisami w dodatkowym języku. Chcielibyśmy przedstawić doświadczenia w PJWSTK w SLT zdobyte w projekcie EU-Bridge (VII PR EU) i działaniach konsorcjum U-Star dla pary języków polski/angielski. Przedstawione badania koncentrują się na adaptacji ASR dla języka polskiego (modele akustyczne: trening DBN-BLSTM, transformacje LDA + MLLT + SAT + MMI), modelowaniu języka  na potrzeby ASR & MT (normalizacja tekstu wykorzystująca sieci LSTM, domenowa interpolacja modeli n-gramowych) i statystycznych technikach tłumaczenia (modele hierarchiczne, modele z wykorzystaniem dodatkowych czynników (factored models), korpusy porównywalne i dwujęzyczne). Zagadnienia te wymagają przetwarzania ogromnych zbiorów danych, a trening modeli prowadzi się zazwyczaj na strukturach gridowych.

Pełen program cyklu TUTAJ

2/
12

Café pod Minogą

19:00

Miłośników klimatu starej Warszawy Dom Spotkań z Historią zaprasza na spektakl Café pod Minogą w wykonaniu grupy teatralnej Józef wie lepiej ze Staromiejskiego Domu Kultury.

Café pod Minogą mieściła się na warszawskiej starówce, a jej właścicielami i ich gośćmi byli mieszkańcy okolicznych ulic, choć pojawiali się też klienci z Mokotowa, Czerniakowa i Pragi o specyficznej mentalności i języku. Z bogatej spuścizny po autorze wybrane zostały teksty monologów i dialogów obfitujące w rodzajowy dowcip, jednocześnie zabawne i mądre.

Obsada: Ewa Chorąży, Diana Galińska, Aleksandra Jakubiak, Joanna Kośnik, Małgorzata Purzyńska, Monika Staniszewska, Przemysław Busz i Józef Teofiluk. Organizatorzy: DSH, SDK.

WSTĘP WOLNY.

Gdzie?

ul. Karowa 20, Warszawa

3/
12

Informatyka 2 Przyszłości

09:00 - 4 Gru 17:00

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego z okazji XXX - lecia prowadzenia zajęć z informatyki zaprasza na międzynarodową konferencję naukową p.t. "Informatyka 2 Przyszłości".

Warszawa, 3 - 4 grudnia 2014 roku

ZAKRES TEMATYCZNY KONFERENCJI
1. Metody i technologie budowy nowoczesnych systemów informatycznych

  • Problemy analizy i projektowanie systemów informatycznych
  • Wdrażanie systemów informacyjnych w obiektach gospodarczych
  • Tworzenie tradycyjnych systemów informatycznych oraz systemów e-biznesu
  • Narzędzia do budowy systemów informatycznych

2. Pozyskiwanie wiedzy i zarządzanie wiedzą

  • Drążenie danych i metody indukcyjne
  • Systemy sztucznej inteligencji
  • Metody i narzędzia sztucznej inteligencji
  • Dynamika wiedzy i maszynowe uczenie
  • Organizowanie centrów wiedzy i zdalne uczenie
  • Inżynieria i ekonomika wiedzy

3. Zastosowania systemów e-biznesu w gospodarce

  • Efektywność i użyteczność zastosowań e-biznesu
  • Sektorowe analizy zastosowań e-biznesu
  • Systemy elektronicznego biznesu w Polsce i na świecie
  • Integracja systemów elektronicznego biznesu z systemami tradycyjnymi
  • Przedsiębiorstwa WEB 2.0 i WEB 3.0
  • Social Media i portale społecznościowe

4. Nowoczesne zintegrowane systemy informacyjne wspomagające zarządzanie
i ich relacje z e-biznesem

  • Zintegrowane systemy informatyczne klasy ERP (Enterprise Resource Planning)
  • Systemy zarządzania kontaktami z klientem CRM (Customer Relationship Management)
  • Systemy zarządzania łańcuchem dostaw SCM (Supply Chain Management)
  • Systemy informacyjno-analityczne klasy BI (Business Intelligence)
  • Problemy zastosowań baz i hurtowni danych

5. Ekonomiczno-społeczne oraz kulturowe uwarunkowania biznesu

  • Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych
  • Problemy rozwoju społeczeństwa informacyjnego
  • E-administracja
  • Społeczne zastosowania i uwarunkowania elektronicznego biznesu
  • Systemy informacyjne w zarządzaniu zasobami ludzkimi
  • Cyberterroryzm

KALENDARIUM

15 maja 2014 r. Zgłoszenie udziału i tematu wystąpienia na adres mailowy konferencji: i2p2014@wz.uw.edu.pl

30 września 2014 r. Nadesłanie pełnego tekstu referatu po polsku lub angielsku.

15października 2014 r. Termin wysłania informacji o przyjęciu referatu.

1 listopada 2014 r. Termin dokonania opłaty za udział w konferencji.

3 - 4 grudnia 2014 r. Konferencja.

4/
12

X Spotkanie Interdyscyplinarne CEZAMAT

15:00

X Spotkanie Interdyscyplinarne CEZAMAT poświęcone będzie współczesnym wyzwaniom robotyki, aplikacjom pomocnym w życiu codziennym, nauce i badaniach. Podczas wydarzenia odbędą się następujące prelekcje:

  • Roboty podwodne – zastosowania badawcze i inspekcyjne - Błażej Żyliński,
  • Bariery technologiczne w rozwiązaniach robotyki mobilnej i przemysłowej - Rafał Chojecki,
  • Roboty w kosmosie jako zdalne platformy badawcze - Piotr Węclewski.

Po wystąpieniach prelegentów odbędą się dyskusje i rozmowy w kuluarach.

Prosimy o potwierdzenie udziału w wydarzeniu do 28 listopada.
RSVP: k.mozdzonek@partnersi.com.pl.

Gdzie?

Sala 04 (Klub Absolwenta) w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1

4/
12

Nauka z Pasją

17:00 - 5 Gru 15:30

W imieniu Filii PW w Płocku zapraszamy do udziału w seminarium Studenckiego Centrum Nauki „NAUKA Z PASJĄ”. Program obejmie m.in. prezentacje działalności kół naukowych działających przy Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku oraz wykłady np.:

  • Tomasz Szczęsny (Loża Płocka Business Centre Club): Twoja droga do sukcesu. Jak efektywnie i efektownie wkroczyć na rynek pracy;
  • Marcin Chyba, Łukasz Jarczyński (doktoranci PW): Stanowisko laboratoryjne do badania niskotemperaturowego suszenia ziarna w nieruchomej warstwie;
  • Monika Rutkowska (Biuro Karier PW): Biuro Karier i jego działalność wspierająca studentów;
  • Anna Tonakiewicz-Kołosowska, Iwona Socik (Biblioteka Główna PW): Źródła informacji naukowej i ich wykorzystanie w pracy naukowca.

Wśród prelegentów zobaczymy także prof. Witolda Orłowskiego, Dyrektora Szkoły Biznesu PW.

Dzień I
04.12.2014 r. (czwartek) - Aula, Gmach Mechaniki, ul. Jachowicza 2.

Dzień II
05.12.2014 r. (piątek) - Aula, Gmach Główny, ul. Łukasiewicza 17.

Pełen program TUTAJ

5/
12

10. Urodziny Radia Aktywnego

19:00 - 6 Gru 00:00

Najstarsza studencka stacja radiowa w stolicy, działająca przy Politechnice Warszawskiej od blisko 10 lat, w dniach 5 i 6 grudnia 2014 r. świętować będzie swój jubileusz. Z tej okazji słuchacze będą mogli wziąć udział w koncertach muzyki alternatywnej w Klubie Hydrozagadka przy ul. 11 listopada 22 w Warszawie.

Organizator: Radio Aktywne
Partnerzy: SSPW – Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej, Klub Hydrozagadka.

Patronat honorowy nad 10. Urodzinami Radia Aktywnego objął prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Szczegóły TUTAJ

6/
12

Bionikalia 2014

10:00

Naukowe Koło Robotyki "Bionik" działające pod patronatem Zespołu Programowania Robotów i Systemów Rozpoznających Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejną już edycję "Bionikaliów".

Tegoroczne zawody odbędą się w trzech konkurencjach:

  • Lego Sumo (light oraz eXtreme),
  • Lego Line Follower,
  • Lego Freestyle.

W godzinach 12.00-14.00 przewidziany jest kurs konstruowania robotów Koła Naukowego Robotyków Spójrz na świat oczami robota! Zapisy TUTAJ

Gdzie?

Zawody odbędą się w gmachu Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, przy ul. Nowowiejskiej 15/19.

Uwaga! Od godz. 10.00 impreza dostępna jest dla zawodników. Goście proszeni są o przybycie na godz. 12.00.

Szczegóły TUTAJ

8/
12

Doktorat honoris causa prof. M. Zgurovskiego

10:00

Rektor i Senat Politechniki Warszawskiej mają zaszczyt zaprosić na uroczystość nadania nadania godności doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej prof. Mikhailovi Zgurovskiemu,.

Ponadto w programie:

  • wystąpienie prof. Jana Szmidta, Rektora PW,
  • wręczenie medalu prof. Piotrowi Wolańskiemu,
  • wręczenie odznaczeń państwowych i Medali Komisji Edukacji Narodowej.

Wydarzenie odbędzie się w ramach "Patronatu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. 25-lecie Wolności".

Gdzie?

Mała Aula Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej, Plac Politechniki 1

11/
12

10 lat Fizyki pod Żaglami

18:00

Dziekan Wydziału Fizyki oraz organizatorzy Fizyki pod Żaglami zapraszają na wernisaż wystawy 10 lat Fizyki pod Żaglami. Podczas wydarzenia gościnnie wystąpi Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.

W repertuarze utwory o tematyce morskiej.

Gdzie?

Aula Wydziału Fizyki PW
ul. Koszykowa 75

11/
12

Spotkanie z Olgą Tokarczuk

18:00

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza na spotkanie z cyklu Rozmowy przy Krakowskim Przedmieściu, którego gościem będzie OLGA TOKARCZUK, autorka powieści Podróż ludzi Księgi (1993), E. E. (1995), Prawiek i inne czasy (1996), Dom dzienny, dom nocny (1998), Ostatnie historie (2004), Anna In w grobowcach świata (2006), Bieguni (2007), Prowadź swój pług przez kości umarłych (2009), Księgi Jakubowe (2014), zbiorów opowiadań Szafa (1998) i Gra na wielu bębenkach (2001), eseju Lalka i perła (2000) oraz zbioru felietonów Moment niedźwiedzia (2012). Wieczór, zatytułowany Koniektura, imaginacja i żywioł pisania, anonsowany jako „teatr rozmowy w liczbie radykalnie pojedynczej” – poprowadzi Sergiusz Sterna-Wachowiak, a fragmenty dzieł gościa wieczoru przeczyta Edyta Jungowska.

Wstęp wolny.

Gdzie?

Dom Literatury, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 87/89 (róg Placu Zamkowego).

12/
12

Warsztaty pracy dydaktycznej

10:00 - 14:30

Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu doskonalącym warsztat akademickiej pracy dydaktycznej. Jest to warsztat promujący komercyjną ofertę szkoleń Wydziału w ramach cyklu Manufaktury Szkoleń. Szkolenie odbędzie się na Wydziale Nauk o Wychowaniu UŁ.

Rejestracja na szkolenie polega na przesłaniu wypełnionego formularza na adres e-mail: nauka_wnow@uni.lodz.pl do dnia 8 grudnia 2014 r. do godz. 14.30.

Ilość miejsc jest ograniczona (max. 15 osób) – decyduje kolejność zgłoszeń. Pierwszeństwo udziału będą mieć nauczyciele i doktoranci spoza Wydziału Nauk o Wychowaniu UŁ.

Szczegółowe informacje, program ramowy i formularz dostępne są TUTAJ

Gdzie?

Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego,
ul. Pomorska 46/48, Łódź,
pokój 110, budynek „A”,
tel/fax 42 665 50 70.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.