Politechnika Warszawska oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii zapraszają na seminarium: Na styku trzech obszarów – o działalności naukowo-badawczej w Zakładzie Przyrządów Mikroelektroniki i Nanoelektroniki IMiO PW.
W ostatniej dekadzie bardzo łatwo zauważyć ogromny postęp w produkcji wyświetlaczy typu LCD. Obecnie, zarówno rynek zaawansowanych struktur półprzewodnikowych, jak i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych doświadcza ogromnego wzrostu z powodu zapotrzebowana na te przyrządy, przede wszystkim w urządzeniach mobilnych i wyświetlaczach wielkoekranowych. Jednak wraz z rosnącymi wymiarami i rozdzielczością produkowanych wyświetlaczy, rosną również wymagania stawiane warstwom (półprzewodnikowym i dielektrycznym), z których budowane są podstawowe elementy każdego wyświetlacza – tranzystory cienkowarstwowe typu TFT (ang. Thin-Film Transistor).
W związku z tym trwają prace nad nowymi rozwiązaniami materiałowo-konstrukcyjnymi, które pozwolą na produkcję wyświetlaczy nowych generacji, szczególnie tych wytwarzanych na podłożach transparentnych i elastycznych. Warto wspomnieć, że tranzystory takie są podstawowymi elementami nie tylko wyświetlaczy, ale i innych przyrządów elektronicznych, a podłoża transparentne i elastyczne otwierają bardzo duże pole zastosowań np. dla przyrządów czujnikowych lub przyrządów optoelektronicznych. W związku z tym, gama aplikacji dla takich innowacyjnych przyrządów jest ogromna.
Tematyka badań materiałów i struktur dla wyświetlaczy nowych generacji oraz dla hybrydowych przyrządów półprzewodnikowych wytwarzanych na podłożach transparentnych i elastycznych, stanowi nowy rozdział w badaniach realizowanych na Politechnice Warszawskiej. W związku z tym w Instytucie Mikroelektroniki i Optoelektroniki PW prowadzone są liczne prace związane z badaniami w tej dziedzinie nauki. Ogromne możliwości dotyczą aplikacji do technologii struktur na podłożach transparentnych i elastycznych materiałów organicznych.
Prace związane z tymi materiałami są już prowadzone na innych wydziałach Politechniki Warszawskiej, np. na Wydziale Chemii, a także w Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Połączenie „sił” – wiedzy z zakresu technologii, elektroniki i chemii, może doprowadzić do znakomitych rezultatów, do stworzenia polskich pomysłów na realizację przyrządów prostych koncepcyjnie, ale zaawansowanych technologicznie.
Gośćmi spotkania będą:
Seminarium organizowane jest w ramach cyklu spotkań CEZAMAT, które odbywają się co miesiąc. Celem tej inicjatywy jest prezentowanie ciekawych osiągnięć naukowych oraz planów projektów badań i wdrożeń.
Gdzie i kiedy?
Gmach Główny PW, s. 124 (Sala Senatu),
2 kwietnia (czwartek), godz. 15.30.
Podobny materiał:
Marcowe seminarium projektu CEZAMAT