CEZAMAT – szanse i wyzwania

Politechnika Warszawska oraz Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii zapraszają na seminarium z udziałem prof. Thomasa Skotnickiego, światowej rangi specjalisty w zakresie przyrządów półprzewodnikowych oraz zaawansowanych technologii mikroelektronicznych.

Na przestrzeni ubiegłych 10-20 lat powstało na świecie setki nowych instytutów badawczych, wśród których wiele nosi w tytule przedrostek „nano”. Większość z nich walczy nie tylko z trudnościami o „zaistnienie” na arenie nauki, ale również o ekonomiczne przetrwanie. Jak sprawić, aby CEZAMAT nie stał się jednym z nich? Jak ukierunkować program, jaką strukturę prawną i organizacyjną nadać CEZAMAT-owi, aby właśnie on wkroczył do tego niezwykle wąskiego grona tych, którym się jednak udało? Udało, ale w jakim sensie? Nagroda Nobla? Czy plik kontraktów z przemysłem, wylansowane startupy, innowacje? Czego oczekują od CEZAMAT-u polska gospodarka, sponsorzy, polskie środowiska naukowe, członkowie Konsorcjum? Jakich szans mogą upatrywać w nim młodzi naukowcy, doktoranci, studenci? CEZAMAT ma dziś wypracowaną wizję i strategię, które wydają się rokować mu sukces w skali krajowej i międzynarodowej. Trzeba jednakże móc wdrożyć je w życie, a do tego niezbędne jest wsparcie, nie tylko polityków i sponsorów, ale przede wszystkim zainteresowanie i entuzjastyczny, aktywy udział polskich/warszawskich środowisk naukowych.

Profesor Thomas Skotnicki jest światowej rangi specjalistą w zakresie przyrządów półprzewodnikowych oraz zaawansowanych technologii mikroelektronicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno jako naukowiec, jak i biznesmen. Przez 11 lat prowadził badania naukowe, następnie przez 14 lat pracował w słynnych laboratoriach badawczych CNET we Francji. Od 15 lat pracuje w firmie będącej największym producentem układów elektronicznych w Europie – STMicroelectronics, w której obecnie pełni funkcję Vice-Prezydenta i Dyrektora Programu Zaawansowanych Przyrządów i Technologii. Natomiast po 26 latach dzielących pomysł od przemysłowego wdrożenia, technologia UTBB (ultra thin body and box) FDSOI autorstwa prof. Skotnickiego, jest dziś główną ofertą technologiczną jego firmy i zyskuje coraz szersze rzesze zwolenników.

Profesor Thomas Skotnicki ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora uzyskał w Instytucie Technologii Elektronowej w Warszawie, a stopień Habilitacji (Habilitated for Directing Research) w INPG Grenoble. W 2007 r. otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP. Jest wykładowcą w Ecole Polytechnique Federale w Lozannie. Na jego dorobek nauczyciela akademickiego składają się wykłady w Institut National Polytechnique w Grenoble i we francuskim SUPELEC w Rennes, a także wypromowanie blisko 30 rozpraw doktorskich.

Ponadto jest autorem lub współautorem ponad 350 artykułów naukowych, a także posiadaczem ponad 85 patentów dotyczących nowych urządzeń, układów i technologii (są wśród nich np. patenty na przyrządy o negatywnej rezystancji dynamicznej, patenty na technologie i przyrządy SON – Silicon On Nothing czy patenty na termogeneratory typu MEMS, itd.). W latach 2001-2007 pracował jako redaktor w amerykańskim magazynie IEEE Transactions on Electron Devices. Profesor Thomas Skotnicki nosi tytuł IEEE Fellow oraz STMicroelectronics Company Fellow.

Data: 15 stycznia 2015 r. (czwartek) godz. 16.00
Miejsce: Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, s.107 (I piętro)

Źródło: CEZAMAT

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.