8. Noc w Instytucie Lotnictwa

Instytut Lotnictwa w Warszawie zaprasza na 8. Noc w Instytucie Lotnictwa, największą w Polsce nocną imprezę edukacyjną, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich.

Hasłem tegorocznej edycji, która odbędzie się na terenie Instytutu Lotnictwa 13 października, w godz. 17:00-23:00, jest „Noc żywych maszyn”. Na tę okazję, w  programie znalazły się pokazy z dreszczykiem, zwiedzanie mrocznych przestrzeni laboratoryjnych oraz ożywione roboty i ekstremalne maszyny. W tle słychać będzie ryk silników, a w powietrzu unosić się będzie zapach prawdziwej przygody.

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to impreza, która na stałe wpisała się w kalendarz najważniejszych wydarzeń lotniczych w Polsce. Do tej pory w wydarzeniu wzięło udział ponad 180 firm i instytucji związanych z przemysłem lotniczym, kosmicznym i nowymi technologiami. To, co najmocniej przemawia do wyobraźni to rosnąca z roku na rok frekwencja. W zeszłym roku Instytut Lotnictwa odwiedziło ponad 30 000 osób. Organizatorzy liczą jednak na pobicie tego rekordu. Pomóc w tym mają wyjątkowe atrakcje, nowości oraz bogata oferta pokazów na żywo.

Podczas tegorocznej edycji pokażemy ponad 70 nowych atrakcji, w tym kilka nowych, wojskowych samolotów. Jest to możliwe dzięki naszej owocnej współpracy z jednostkami wojskowymi, które jak zawsze chętnie wspierają naszą imprezę. W tym roku, oprócz myśliwca MiG-29 i samolotu transportowego CASA C-295, będzie można zobaczyć, po raz pierwszy: śmigłowiec wielozadaniowy Mi-8, samolot transportowy M-28 B/PT (popularna Bryza) oraz śmigłowiec W-3WA SAR Sokół. Łącznie, dzięki naszym partnerom, pokażemy ponad 30 maszyn. Do lądowania u nas szykują się też m.in. dwa śmigłowce Robinson, należące do Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz firmy Salt Aviation oraz wiele samolotów cywilnych. Prawdziwą gratką dla fanów lotnictwa będzie możliwość spotkania podniebnego duetu: Artura Kielaka i porucznika Jacka Stolarka, którzy będą pozować przy swoich maszynach. Swoją lotniczą historią, podczas wyjątkowych wykładów, podzielą się piloci akrobacyjni i sportowi oraz pierwsza kobieta pilot doświadczalny, Paulina Różyło. Dla gości o mocnych nerwach czeka specjalny pokaz ratownictwa drogowego z przecinaniem samochodu, przygotowany przez Straż Pożarną. Przez cały czas trwania imprezy odbywać się będą także pokazy latających bezzałogowców. Na specjalnych stoiskach będzie można zobaczyć łaziki marsjańskie oraz roboty do działań rozpoznawczo-pirotechnicznych. Fanów lotnictwa i motoryzacji na pewno zaciekawi przepiękny samochód Aston Martin w barwach Spitfire’a. Będzie można obejrzeć pamiątki po lotnikach Dywizjonu 303 oraz zobaczyć unikatowe filmy z wystawy NASA. Wszystkich fanów lotnictwa będziemy namawiać także do wypróbowania symulatorów lotu i wirtualnej rzeczywistości. Wyjątkową atrakcją dla dzieci będzie interaktywny robot Photon, z którym będzie można wykonać masę doświadczeń i eksperymentów. Tradycyjnie udostępnimy także nasz taras widokowy dla fanów nocnego spottingu i astrofotografii. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej o fotografii lotniczej przygotowaliśmy spotkania ze Sławkiem „Hesją” Krajniewskim i Maćkiem Margasem – wyjaśnia Marek Gospodarczyk, szef imprezy.

„Noc w Instytucie Lotnictwa” to wyjątkowa okazja do zwiedzania, niedostępnych na co dzień laboratoriów oraz do zapoznania się z zakresem prac badawczych prowadzonych na rzecz lotnictwa, i nie tylko. Zwiedzającym zaprezentowane zostaną dwa tunele aerodynamiczne, w tym największy tunel aerodynamiczny w Europie Środkowo-Wschodniej. Swoje podwoje otworzą także jedne z najlepiej wyposażonych laboratoriów badawczych w Polsce i Unii Europejskiej.

Wydarzeniem specjalnym, organizowanym po raz pierwszy przez Engineering Design Center (centrum inżynieryjne utworzone w ramach współpracy strategicznej Instytutu Lotnictwa i General Electric) będzie pierwszy w Polsce hackathon związany z platformą Predix 2.0 – EDC Industrial IoT Hackathon. Wydarzenie skierowane jest do programistów zafascynowanych nowymi technologiami, a szczególnie tematyką lotniczą oraz koncepcją IIoT (Industrial Internet of Things). W ciągu 24 godzin kilka zespołów tworzyć będzie oprogramowanie, które pozwoli na rozwiązanie konkretnego problemu inżynieryjnego. Do dyspozycji uczestników będzie platforma software’owa Predix 2.0 oraz rzeczywiste dane z symulatora turbiny.

Swoje atrakcje zaprezentują także najważniejsze firmy związane z przemysłem lotniczym oraz aerokluby. To właśnie u nas swoje 90-lecie będzie świętować Aeroklub Warszawski. Przygotowane atrakcje i wystawa będą częścią obchodów tego jubileuszu. Po raz pierwszy będziemy gościć także firmę Pratt&Whitney, która na Nocy pokaże m.in. model silnika turbośmigłowego PT6A-28. Naszym wystawcą będą także Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 ze swoją ofertą bezzałogowców. Uwagę zwrócą na siebie na pewno wozy gaśnicze oraz pojazdy służby utrzymania nawierzchni, które pokażą nasi sąsiedzi zza płotu. Będzie można dowiedzieć się także więcej o specyfice zawodu mechanika lotniczego. Swoją wiedzę będzie można sprawdzić także na licznych stoiskach studenckich kół naukowych, a wiedzę historyczną poszerzyć u naszych partnerów z Muzeum Lotnictwa Polskiego – dodaje Marek Gospodarczyk.

Jak co roku na czas imprezy przygotowana zostanie specjalnie zaprojektowana iluminacja świetlna całego terenu. O dobry nastrój będzie dbał DJ Bujas, a dla zmęczonych przygotowane zostaną punkty gastronomiczne z piknikowymi specjałami. Wydarzenie zakończy oficjalne afterparty pt. „Polish Aviators Night”, które rozpocznie się o godz. 22:00 w klubie Rozrywki na ul. Mazowieckiej 6/8.

Wstęp jest wolny dla wszystkich gości.
O siedmiu poprzednich oraz tegorocznej imprezie można przeczytać pod adresami:

www.nocwinstytucielotnictwa.pl
www.facebook.com/nocwinstytucielotnictwa

Dodatkowych informacji udziela:

Marek Gospodarczyk
Szef Nocy w Instytucie Lotnictwa
e-mail: marek.gospodarczyk@ilot.edu.pl
tel.: 22 846 00 11 wew. 553

Źródło: Instytut Lotnictwa

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.