Zwycięska klasa Politechniki Warszawskiej

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego w Płocku, z klasy nad którą sprawuje patronat Politechnika Warszawska Filia w Płocku, wygrali w międzynarodowym konkursie Beam Line For Schools 2016 CERN.

W dniu 24 maja 2016 r. ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego konkursu Beam Line For Schools 2016 CERN. Konkurs zwyciężyły dwie ekipy:

  • Zespół z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Małachowskiego w Płocku za pracę „Pyramid Hunters”;
  • Zespół z Colchester Royal Grammer School (Wielka Brytania) za pracę „Relatively Special”.

Projekt siedmioosobowej grupy uczniów akademickiej klasy o profilu fizyki z płockiej „Małachowianki”, bo tak od imienia swego obecnego patrona nazywana jest ta najstarsza polska szkoła, nosi tytuł „Pyramid Hunters”. Zgodnie ze stworzonym przez płockich licealistów modelem matematycznym, weryfikującym wcześniejsze naukowe ustalenia, w piramidzie Chefrena w Gizie, pochodzącej z ok. 2532 r. p.n.e., może znajdować się nieodkryte dotąd pomieszczenie. Swoją hipotezę uczniowie zweryfikują we wrześniu podczas serii doświadczeń, jakie przeprowadzą w CERN - Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

Jak podkreśla dr hab. Janusz Kempa z Politechniki Warszawskiej - opiekun zespołu badawczego młodych naukowców, opracowany przez nich model matematyczny podważa wcześniejsze ustalenia amerykańskiego fizyka i laureata Nagrody Nobla prof. Luisa Alvareza (1911-88), który w 1968 r. jako pierwszy w historii skanował mionową techniką radiograficzną piramidę Chefrena - jego badania nie wykazały istnienia nieodkrytych tam jeszcze pomieszczeń.

- Zwycięstwo w konkursie CERN to sukces tych młodych ludzi, którzy wytrzymali tempo, jakie im narzuciłem i rzeczywiście bardzo dużo zrobili. Jako fizyk nie zgadzam się z kilkoma elementami wyników otrzymanych przez Alvareza, który popełnił kilka błędów w interpretacji danych. Przekonałem do tego młodzież, która zapaliła się do pomysłu zbadania, czy w piramidzie Chefrena są rzeczywiście pomieszczenia, których na razie nie potrafimy zobaczyć - podkreślił opiekun grupy.

- Z naszego modelu matematycznego, który opracowaliśmy, otrzymaliśmy wyniki, które pozwalają wierzyć, że w jednym miejscu piramidy może znajdować się ukryta komora. Żeby zweryfikować tę tezę potrzebne są wyniki doświadczalne. W tym celu w CERN przeprowadzimy serię eksperymentów, które pozwolą zbadać, w jak sposób miony przechodzą faktycznie przez wapień, czyli skałę, z której zbudowane są piramidy. Pozwoli to w pełni przesądzić, czy nasz model matematyczny jest słuszny i czy nasza śmiała teza o ukrytej w piramidzie komorze jest prawdziwa - powiedział Kamil Krakowski, jeden z autorów projektu „Pyramid Hunters”.

Do konkursu przysłano 151 prac z całego świata.

Źródło: PW Filia w Płocku
www.naukawpolsce.pap.pl

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.