W dniach 14-24 listopada 2015 r. Politechnika Warszawska obchodzi jubileusz 100-lecia Odnowienia Tradycji. Z tej okazji zaplanowano wiele uroczystości i wydarzeń o charakterze naukowym, kulturalnym i rozrywkowym.
15 listopada jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu wydarzeń Politechniki Warszawskiej. Tego dnia w 1915 roku zainaugurowano rok akademicki, w którym po raz pierwszy w historii Uczelni zajęcia odbywały się całkowicie w języku polskim. Na pamiątkę powyższego wydarzenia, w setną rocznicę działalności Uczelni, Senat Politechniki Warszawskiej ustanowił rok 2015 rokiem obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Kulminacja obchodów roku jubileuszowego nastąpi w dniach 14-24 listopada.
Święto rozpocznie cykl wydarzeń organizowanych przez samorząd studencki i koła naukowe. Wśród zaplanowanych imprez znalazły się m.in. X Bieg o Puchar Rektora Politechniki Warszawskiej, Piknik Kół Naukowych czy Gala Złotej Kredy, podczas której wyróżnieni zostaną najlepsi - zdaniem studentów - nauczyciele akademiccy. Wieczorem wybrani zostaną Miss i Mister Politechniki Warszawskiej. Wydarzenie uświetni występ Orkiestry Rozrywkowej PW „The Engineers Band”.
Szczegółowy program obchodów jubileuszu
Dni 16 i 17 listopada będą poświęcone Absolwentom Politechniki Warszawskiej. W programie zaplanowano seminaria historyczne oraz galę, podczas której Absolwenci PW o wybitnych osiągnięciach otrzymają statuetki Złotej Księgi.
Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Warszawskiej zaplanowano na 18 listopada, godz. 11.00 w Dużej Auli Gmachu Głównego. Kluczowym punktem uroczystości będzie wykład prof. Jerzego Buzka pt. „Czy inżynierowie uratują Europę?”. Wręczone zostaną medale i odznaczenia, w tym najwyższe odznaczenie Uczelni - Medal Politechniki Warszawskiej. W tym roku odbierze go prof. Zbigniew Florjańczyk.
W dniach 19-20 listopada odbędzie się konferencja naukowa „Wpływ rozwoju nauki i techniki na przyszły kształt społeczeństw i gospodarki”. Wśród uczestników konferencji znajdą się m.in. prof. Andrzej Strójwąs, światowy autorytet w dziedzinie diagnostyki uszkodzeń w układach scalonych oraz modelowania zjawisk fizycznych w urządzeniach produkcyjnych stosowanych w mikroelektronice; prof. Michał Kleiber, wybitny uczony w dziedzinie mechaniki, informatyki stosowanej oraz metod komputerowych mechaniki, a także ks. prof. Michał Heller, filozof, teolog, fizyk kosmolog. Świat biznesu będzie reprezentowany przez członków zarządów największych firm w Polsce, którzy wezmą udział w panelu dyskusyjnym na temat innowacji oraz rozwoju. W ramach konferencji zostanie przeprowadzona debata z cyklu Dziedziniec dialogu pt. „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.
Konferencja „Współpraca nauki z gospodarką” odbędzie się przy udziale firmy Siemens Sp. z o.o. w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej oraz 20-lecia Nagrody Siemensa przyznawanej wybitnym polskim naukowcom. Spotkanie zaplanowano na 19 listopada br. o godz. 11.00 w Sali Senatu w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Referenci, reprezentujący zarówno środowisko naukowe jak i biznesowe, będą chcieli nakreślić obraz wzajemnych relacji, praktycznych doświadczeń w tym zakresie, korzyści i wyzwań dla obu stron. Udział w konferencji za zaproszeniami i potwierdzeniem uczestnictwa do dnia 12 listopada br. do godz. 12.00, na adres mailowy: jkuzmicz@rekt.pw.edu.pl lub pod numerem telefonu 22 234 75 10. |
Z okazji jubileuszu zaplanowano także wydarzenia towarzyszące m.in. wystawy, seminaria i wernisaże.
Powiązany materiał:
Gmach Główny, który mówi. Architecture parlante w 100-lecie Odnowienia Tradycji PW