W dniach 20-21 marca 2019 r. w siedzibie Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej odbyła się III Konferencja Naukowa z cyklu „Sukcesy i wyzwania w naukach o zarządzaniu. Od tradycji do współczesności” pt. „Współczesne kontynuacje dorobku Piotra Drzewieckiego”.
Patronat nad konferencją objęli: Prezydent Miasta Warszawy Rafał Trzaskowski, Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt oraz Rektor Akademii WSB - dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB.
Cykl konferencyjny, współorganizowany przez Wydział Zarządzania Politechniki Warszawskiej, Akademię WSB w Dąbrowie Górniczej i TNOiK O/ Dąbrowa Górnicza, poświęcony jest dorobkowi polskich klasyków nauk o zarządzaniu. Podejmowane są ich dokonania w kontekście ówczesnych sukcesów i współczesnych wyzwań, widziane z perspektywy rozwoju nauk.
Pierwsza konferencja odbyła się w 2017 r. i nawiązywała do obchodów 120-lecia nauk o zarządzaniu w Polsce, których rozwój był ściśle związany z nazwiskiem profesora Karola Adamieckiego (1866-1933), światowej sławy polskiego teoretyka i praktyka zarządzania. W 2018 r. odbyła się druga konferencja w ramach cyklu, poświęcona dorobkowi profesora Edwina Hauswalda (1868-1942), specjalisty w zakresie maszynoznawstwa i organizacji.
Celem III Konferencji Naukowej w ramach cyklu był przegląd fundamentalnych zagadnień współczesnego zarządzania, perspektyw rozwojowych oraz kierunków badań na przyszłość, a także możliwości i efektów ich zastosowania w praktyce, w relacji do dokonań i dorobku naukowego inżyniera Piotra Drzewieckiego (1865-1943). Patron Konferencji to jeden z prekursorów nauk o zarządzaniu, przedsiębiorca, działacz społeczny i gospodarczy, pierwszy Prezydent Warszawy.
Konferencję otworzyli dr Marcin Lis (Prorektor ds. Studenckich i Współpracy z Otoczeniem Akademii WSB), dr hab. inż. Anna Kosieradzka, prof. PW (Prodziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Warszawskiej) i prof. dr hab. Marek Lisiński (Przewodniczący Komitetu Naukowego). Mówcy nawiązali do dokonań patrona konferencji w obszarze nauk o zarządzaniu, przedsiębiorczości i działalności społeczno-gospodarczej. Podkreślono, że data 20 marca 2019 r. jest szczególna, bo dokładnie w tym dniu przypada 100. rocznica objęcia urzędu Prezydenta Warszawy przez inż. Piotra Drzewieckiego.
Otwierający konferencję zapowiedzieli jej blokowy program, poprzedzony sesją wprowadzającą. Każda część posiadała swoje motto, będące wypowiedzią patrona zaczerpniętą z prac naukowych i przemówień Piotra Drzewieckiego. Podczas obrad i dyskusji okazało się, że wymowa tych wypowiedzi pozostaje aktualna.
W ramach sesji wprowadzającej, moderowanej przez prof. dra hab. Marka Lisińskiego (UE w Krakowie), prof. dr hab. Alojzy Czech (UE w Katowicach) przedstawił sylwetkę i dokonania patrona konferencji, występując z wykładem „Piotr Drzewiecki (1865-1943) - przedsiębiorca i społecznik, krzewiciel i propagator naukowej organizacji”. W sesji tej wystąpili:
W pierwszym bloku konferencji, zatytułowanym „Od tradycji do współczesności”, prowadzonym przez dr hab. inż. Annę Kosieradzką, prof. PW, wystąpili:
Drugi blok konferencji, moderowany przez dr hab. inż. Annę Kosieradzką, prof. PW, przebiegał pod hasłem „Innowacyjność”. W ramach bloku wystąpili:
Trzeci blok konferencji „Zasoby ludzkie” prowadził prof. dr hab. Alojzy Czech (UE w Katowicach), a wystąpili prelegenci:
„Kompetencje menedżerskie” to hasło czwartego bloku, rozpoczynającego drugi dzień konferencji, a moderowanego przez dra hab. Mieczysława Morawskiego, prof. PW. Referaty wygłosili:
Rozpoczynając obrady tego bloku, dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW wygłosił referat pt. „Społeczeństwo komfortu jako bodziec i hamulec dla zarządzania”. W ramach bloku wystąpili także:
Konferencja zgromadziła przedstawicieli nauki i praktyki gospodarczej z całego kraju, doktorantów i studentów z różnych ośrodków akademickich. W ramach obrad toczona była merytoryczna dyskusja po każdym bloku sesyjnych wystąpień, świadcząca o aktualności i istotności podejmowanej tematyki z punktu widzenia nauki oraz praktyki gospodarczej.
Podsumowujący konferencję dr hab. inż. Janusz Zawiła-Niedźwiecki, prof. PW i prof. dr hab. Marek Lisiński (UE w Krakowie) podkreślili, że podczas konferencji udało się połączyć współczesne problemy organizacji i zarządzania z dorobkiem przeszłości, a także wskazać na kierunki rozwoju nauk o zarządzaniu. Jednocześnie zapewnili o kontynuacji cyklu konferencji naukowych „Sukcesy i wyzwania w naukach o zarządzaniu. Od tradycji do współczesności” podkreślając, że wśród polskich klasyków nauk o zarządzaniu są postaci godne patronowania kolejnym spotkaniom naukowym.
Źródło i zdjęcia: dr inż. Danuta Rojek/Wydział Zarządzania PW