16 marca 2016 r. poznaliśmy wyniki wyborów na Rektora PW, który przez kolejne cztery lata (2016-2020) będzie sprawował tę funkcję. Kolegium elektorów w zdecydowanej większości zagłosowało za kandydaturą prof. Jana Szmidta.
Profesor Jan Szmidt był jedynym kandydatem, ubiegającym się o stanowisko Rektora Politechniki Warszawskiej. 11 marca na otwartym spotkaniu wyborczym zorganizowanym w Małej Auli PW przedstawił swoje dokonania na tle mijającej kadencji 2012-2016. Podkreślił, że Uczelnia powinna mieć charakter uniwersytetu badawczego, który będzie kontynuował podjęte w ubiegłych latach zobowiązania. - Warunkiem skutecznej realizacji wymienionych zadań jest przekonanie nas wszystkich o ich niezbędności dla pomyślnego rozwoju naszej Uczelni - napisał prof. Jan Szmidt w swoim programie wyborczym.
W planach na najbliższe lata Rektor wymienia m.in.:
Pełny program wyborczy prof. Jana Szmidta dostępny jest TUTAJ.
W głosowaniu kolegium elektorów, wyłonionym ze społeczności akademickiej, prof. Jan Szmidt otrzymał 101 głosów. Na ogólną liczbę 125 elektorów - na posiedzeniu wyborczym obecnych było 121 elektorów - wszystkie oddane głosy były ważne.
Kadencja Rektora Politechniki Warszawskiej rozpoczyna się w 1 września w roku wyborów, a kończy 31 sierpnia w roku, w którym upływa. Jedna osoba nie może być wybrana do pełnienia funkcji więcej niż na dwie następujące po sobie kadencje.
Zainteresowania badawcze profesora Jana Szmidta dotyczą głównie technik plazmowych na potrzeby wytwarzania cienkich warstw dielektrycznych i półprzewodnikowych oraz wykorzystywania plazmy w processingu struktur i przyrządów półprzewodnikowych. Specjalizuje się również w zagadnieniach dotyczących wytwarzania i wszechstronnej charakteryzacji struktur i przyrządów półprzewodnikowych głównie z udziałem szerokopasmowych półprzewodników tj. diamentu, GaN, SiC i grafenu. Potwierdza to szereg publikacji w znaczących czasopismach o cyrkulacji międzynarodowej.
W dorobku naukowym prof. Jana Szmidta znajdują się m.in. cztery monografie, ponad 400 publikacji naukowych, rozprawy, książki, skrypty, artykuły i komunikaty naukowe, prace naukowo-badawcze. Jest współautorem lub autorem 12 zgłoszeń patentowych oraz ponad 50 raportów z realizacji projektów badawczych.
Zdjęcie w zajawce: BPI PW