Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW prezentują nowatorski system wykorzystujący sztuczną inteligencję do optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych na Międzynarodowej Wystawie Astana EXPO 2017.
Nad rozwojem systemu o nazwie SILO pracowali naukowcy z Politechniki Warszawskiej i eksperci z firmy Transition Technologies S.A. Ich celem było zwiększenie sprawności wytwarzania energii, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów.
- System potwierdził swoją wysoką skuteczność w elektrowniach w Polsce, USA, Korei Południowej, Chinach i Tajwanie - podkreśla prof. dr hab. inż. Konrad Świrski. - Obecnie jest to już 46 wdrożeń na kotłach energetycznych różnego typu oraz różnej wielkości. Nasze rozwiązanie jest więc nie tylko dowodem na wysoki potencjał polskiej nauki, ale także przykładem skutecznej komercjalizacji wyników badań.
W tym roku EXPO w Astanie w Kazachstanie. Tematem przewodnim jest „Energia przyszłości”. Innowacyjne rozwiązania energetyczne prezentują 22 instytucje z całego świata, w tym jedna z Polski, właśnie z Politechniki Warszawskiej.
Uczelnię reprezentują: prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, dr inż. Konrad Wojdan oraz doktorant, mgr inż. Łukasz Śladewski. Polskim działaniom przyświeca hasło: „Poland: creative people, smart energy”. Polski pawilon zajmuje ok. 400 m2 powierzchni, w ramach której zostanie stworzona dwukondygnacyjna ekspozycja. Dodatkowo, na piętrze pawilonu są zlokalizowane m.in. sala konferencyjna oraz polska restauracja.
Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 potrwa do 10 września 2017 roku.
Źródło: BPI PW
Zdjęcie w zajawce: Pawilon wystawowy w Astanie, Kazachstan, fot. expo2017astana.com