Politechnika Warszawska jest członkiem sieci Heritage skupiającej 12 europejskich uczelni technicznych i 12 najlepszych technicznych uczelni indyjskich (uczelnie Indian Institute of Technology).
Celem sieci jest rozwój współpracy pomiędzy Indiami i Europą w obszarze nauk technicznych. W szczególności zadania Heritage to wspieranie mobilności akademickiej, organizacja wspólnych seminariów i warsztatów oraz rozwijanie procesu internacjonalizacji szkolnictwa wyższego przy współpracy z rządem Indii oraz rządami krajów europejskich.
Sieć powstała jako kontynuacja programów wymiany akademickiej Erasmus Mundus Willpower i Heritage, w których uczestniczyła Politechnika Warszawska. Pierwszy program został zainicjowany w 2009 r. i jego pośrednim efektem jest m.in. znacząca liczba studentów indyjskich w Politechnice Warszawskiej.
Do tej pory sieć Heritage zorganizowała dwa spotkania warsztatowe poświęcone: Smart Cities (2017 r.) oraz Human Oriented Engineering (2019 r.). Kolejne, poświęcone również Human Oriented Engineering, odbędzie się w marcu 2020 r. Wybór tematów jest dokonywany z uwzględnieniem priorytetów naukowych Indii i Europy oraz profilu należących do sieci uczelni.
W spotkaniach biorą udział reprezentanci wszystkich uczelni członkowskich, którzy tworzą Zgromadzenie Ogólne (General Assembly) oraz zaproszeni naukowcy z tych uczelni (jedna, dwie osoby z każdej). Zadaniem zaproszonych naukowców jest wygłoszenie prezentacji w ramach warsztatów i nawiązanie wzajemnej współpracy. Indie oferują szereg krótkoterminowych programów mobilności dla naukowców zagranicznych. Udział w warsztatach jest okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów i ustalenia zasad współpracy.
Członkiem zarządu sieci Heritage jest prof. Teresa Zielinska z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, która była też lokalnym koordynatorem wcześniejszych programów Mundus Willpower i Heritage.
Źródło i zdjęcia: Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW