Inauguracja roku akademickiego

Politechnika Warszawska we wtorek 1 października zainaugurowała uroczyście rok akademicki 2013/2014. Naukę po kilkumiesięcznej przerwie rozpoczęło ponad 34 tys. studentów.

Podczas inauguracji prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej przypomniał, że uroczystość rozpoczyna jednocześnie drugi rok kadencji władz akademickich 2012-2016. Przedstawił również najważniejsze wydarzenia i działania podjęte przez kierownictwo PW w pierwszym roku.

Wśród nich prof. Jan Szmidt wymienił koordynowanie przez PW Roku Jana Czochralskiego, wybitnego naukowca, doktora honoris causa naszej uczelni oraz odsłonięcie w Kijowie pomnika prof. Wojciecha Świętosławskiego. Rektor wspomniał również o zorganizowanych w PW Dniach Niemieckich, których gościem był Jörg Steinbach prezydent Uniwersytetu Technicznego w Berlinie i wyraził chęć zorganizowania imprezy o podobnym charakterze na Politechnice Kijowskiej. - Bez współpracy międzynarodowej, bez współpracy z różnych regionów, nie można mówić o pozycji uczelni w świecie, a przecież na tym nam zależy – stwierdził prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

W podsumowaniu poprzedniego roku akademickiego nie zabrakło również informacji o zakończonym sukcesem II Światowym Zjeździe Inżynierów Polskich, jak i utworzonym w nowej formie prawnej Instytucie Badań Stosowanych. Rektor przybliżył również proces przebudowy informatycznej PW i wydawany elektronicznie Biuletyn Politechniki Warszawskiej.

Nie mogło również zabraknąć informacji o osiągnięciach naukowych pracowników uczelni. Wśród nich Rektor wymienił m.in. udział w Human Brain Project, flagowym projekcie Unii Europejskiej realizowanym przez najbliższą dekadę, czy projekt Grafen. Czterech naukowców z PW otrzymało granty badawcze w ostatniej edycji programu LIDER, a wśród czterech laureatów Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znalazł się prof. Mieczysław Mąkosza z Wydziału Chemicznego.
Sukcesy naukowe odnoszą również studenci PW. W międzynarodowym konkursie Aero Design 2013 młodzi reprezentanci z PW zdobyli wszystkie możliwe nagrody i wyróżnienia. Z kolei wśród laureatów programu „Generacja Przyszłości” co dziesiąty nagrodzony projekt pochodził z Politechniki Warszawskiej. Studenci naszej uczelni są również zwycięzcami zawodów Shell Eco-Marathon 2013 rozegranych w Rotterdamie.

- Nasza oferta edukacyjna jest dosyć tradycyjna, ale przywiązujemy wielką uwagę do nowych form kształcenia. Poświęcamy i będziemy poświęcać jej wiele uwagi, bowiem musimy pamiętać, że inżynierów-innowatorów nie można kształcić w wyłącznie tradycyjny sposób. Kształcenie inżynierów wymaga innowacji – powiedział prof. Jan Szmidt.

Uczestniczący w uroczystej inauguracji roku akademickiego Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki zauważył, że zarządzane przez niego województwo nie ma tradycyjnych bogactw naturalnych. - Naszym największym bogactwem naturalnym jest potencjał intelektualny. Potencjał, który zgromadzony jest tutaj, na Politechnice Warszawskiej, na Uniwersytecie Warszawskim i na kilkudziesięciu innych instytucjach akademickich i naukowych zgromadzonych w Warszawie i nie tylko - powiedział podczas uroczystości Jacek Kozłowski. – To jest potencjał szczególny, bo martwimy się, że różne bogactwa naturalne się wyczerpują. To jest potencjał, który wydaje się niemal niewyczerpany – dodał.

Inauguracyjny wykład zatytułowany „Biała Księga Bezpieczeństwa Narodowego RP – umacnianie bezpieczeństwa narodowego” wygłosił podczas uroczystości gen. prof. Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Galeria zdjęć z inauguracji roku akademickiego 2013/2014 dostępna jest TUTAJ.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.