7 listopada 2014 r. w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Film naukowy wczoraj, dziś i jutro”. Podczas wydarzenia zaprezentowano najnowsze tendencje oraz kierunki dotychczasowych działań w obszarze filmu naukowego.
Organizacji konferencji podjęła się Politechnika Warszawska Filia w Płocku we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmu Naukowego. Patronat nad wydarzeniem objęli: prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Płocka.
W konferencji uczestniczyło ponad 180 osób, w tym duża grupa studentów. Po powitaniu uczestników przez Mariusza Portalskiego, Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, cel i znaczenie spotkania przybliżyli: prof. Janusz Zieliński, Prorektor PW, Miłosz Biały, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego, Michał Boszko, Starosta Płocki oraz Ewa Pietrzak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych.
Podczas konferencji przedstawiono kierunki dotychczasowych działań w obszarze filmu naukowego. Obszerne referaty zaprezentowali medioznawcy, reprezentujący takie uczelnie jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki i Uniwersytet Warmińsko Mazurski. W swoich wystąpieniach wskazywali na szeroki zakres wykorzystania filmu w edukacji oraz w procesach kształtowania osobowości człowieka.
Możliwości zastosowania filmu nie tylko w dydaktyce, ale również w badaniach naukowych, zaprezentowali twórcy i użytkownicy filmu naukowego z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Ośrodka Kształcenia na Odległość Politechniki Warszawskiej, Szkoły Głównej Pożarniczej czy wreszcie Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku.
Akcenty historyczne filmu naukowego przedstawił przedstawiciel Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego i Prelegent z Uniwersytetu Łódzkiego. Przedstawiciel Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi pokazał jak ocalić twórczość sprzed wielu lat dla obecnych i następnych pokoleń.
Według organizatorów konferencja spełniła założone cele, wpisując się tym samym w nurt popularyzacji nauki. W ostatnich latach niewiele bowiem przedsięwzięć podejmowało powyższą tematykę. Przyszłość stawia zatem przed organizatorami wyzwanie podniesienia rangi filmu naukowego przynajmniej do poziomu z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Jednocześnie prawidłowe i efektywne formułowanie zasad komunikacji interpersonalnej, powinno wykorzystywać zdobycze najnowszej techniki dla wizualizacji treści naukowych w formie przystępnej dla współczesnej młodzieży.
Organizatorzy tegorocznej konferencji mają nadzieję, że hasła i tendencje z wystąpień prelegentów i dyskutantów zostaną przeniesione do środowisk bliskich uczestnikom wydarzenia, stanowiąc cenny wkład w popularyzację filmu naukowego.
Źródło: Politechnika Warszawska Filia w Płocku