7th IWA Conference on Odours & Air Emissions

W dniach 25-27 września 2017 roku w Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja naukowa 7th IWA Conference on Odours & Air Emissions, zorganizowana pod auspicjami International Water Association przez Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska.

Głównymi organizatorami byli pracownicy i doktoranci z Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska. Wstępna decyzja w tej sprawie zapadła podczas konferencji naukowej NOSE 2016 5th International Conference on Environmental Odour Monitoring & Control na wyspie Ischia we Włoszech. Trud i odpowiedzialność za przygotowanie Konferencji przyjął na siebie dr inż. Radosław Barczak. W Konferencji uczestniczyło dziewięćdziesięciu specjalistów z zakresu problematyki odorowej w środowisku, z dwudziestu trzech krajów z pięciu kontynentów. Uczestnicy Konferencji przyjechali m.in. z Wrocławia i Gdańska, z Włoch, Norwegii oraz z Argentyny i Nowej Zelandii. Sześciu autorów z zespołu prof. Richarda Stuetza reprezentowało University of New South Wales, Water Research Centre, School of Civil and Environmental Engineering z Sydney w Australii. Obrady odbyły się w Gmachu Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii PW, które było współorganizatorem Konferencji.

Uczestników przywitał i Konferencję otworzył prof. dr hab. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW. Wykład plenarny pt. „Lessons learned from solving livestock odour problem: an American perspective” wygłosił prof. Jacek Kozieł z Iowa State University (absolwent Politechniki Warszawskiej z 1989 r.). Obrady zostały poprowadzone w 10 sesjach problemowych, poświęconych metodom badania odorów w warunkach laboratoryjnych i bezpośrednio w terenie, szeroko rozumianego monitoringu oddziaływania zapachowego i zarządzania odorami. Druga grupa zagadnień dotyczyła metod ograniczania emisji odorantów oraz zwalczania uciążliwości zapachowej, w tym m.in. biofiltracji i zastosowania metod chemicznych do dezodoryzacji obiektów będących źródłem odorów. Wyraźnie dominującym sektorem, w którym problematyka odorowa została dostrzeżona przez autorów prezentowanych prac, jest gospodarka komunalna, głównie oczyszczanie ścieków i zagospodarowanie odpadów. W sumie przedstawiono 54 referaty oraz 13 posterów. Podczas podsumowania Konferencji, Dziekan Wydziału, dr hab. inż. Krzysztof Wojdyga, prof. PW, wręczył wyróżnienia: Veronice Valdenebro z Hiszpanii dla autorów najciekawszego referatu i dla Magnum Vieira z Brazylii, reprezentującego autorów najciekawszego posteru. Wyróżnienia zostały przyznane przez Komisję pracującą pod kierunkiem dr hab. inż. Agnieszki Tabernackiej z Zakładu Biologii.
 

Uczestnicy konferencji naukowej 7th IWA Conference on Odours & Air Emissions/fot. M. Daszewski

W opinii wielu uczestników praca dziesięcioosobowego Komitetu Organizacyjnego, którym kierował dr inż. Radosław Barczak i któremu w pierwszej kolejności należą się podziękowania oraz gratulacje, była bardzo dobra, a spotkanie zostanie zapamiętane jako solidnie przygotowane i zrealizowane przedsięwzięcie naukowe i organizacyjne. Organizację Konferencji wsparły firmy z branży odorowej: Platynowy Sponsor - Westrand oraz wystawcy - Desotec, Leca, St. Croix Sensory i Tigret.

Autor: Przewodniczący Komitetu Naukowego Konferencji dr hab. inż. Andrzej Kulig, prof. PW
Zdjęcie w zajawce: Marta Wiśniewska

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.