Trzynastą edycję Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK 2016 przeprowadzono przy udziale 80 wystawców, po raz pierwszy w rotacyjnej formule stoiska. Ciekawość zwiedzających nie miała granic.
Dwudniowa impreza, która w tym roku odbyła się w dniach 20-21 października 2016 r. pozwoliła w jednym miejscu zaprezentować odkrywcze idee, niesamowite wynalazki i konstrukcje studentów Politechniki Warszawskiej. Dzięki współdzieleniu przestrzeni do prezentacji, każdego dnia mogliśmy zobaczyć co raz to inne pomysły, leżące w domenie zainteresowań studentów z różnych Kół Naukowych PW. Ich przedstawiciele zachęcali odwiedzających do udziału w naukowych zmaganiach, które dzięki wyobraźni nabierają rzeczywistych kształtów np. robotów, gokartów, rakiet czy samolotów.
- Duża część z nas skupia się na elektronice, choć może nie jest to aż tak widowiskowe, gdyż tworzone przez elektroników części np. sterowniki jedynie uzupełniają większą całość. Wiele osób skupionych jest w Kołach związanych z pojazdami: gokartami, bolidami, hybrydami czy rowerami elektrycznymi. Kolejne duże grupy tworzą robotycy i osoby związane z energetyką. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszą się także chemia i biotechnologia. Warto na pewno wspomnieć o grupie Kół, która zajmuje się zarządzaniem projektami, wspomagając tym samym inżynierów w ich pracach. To jest bardzo ciekawa symbioza, bo szkoląc nas, sami nabywają umiejętności i doświadczeń w obszarze, który interesuje ich najbardziej. Osobną grupą są Koła artystyczne i organizacje zajmujące się np. naszym czasem wolnym - mówi Tomasz Detka, przewodniczący RKN PW, dodając, że pomysł stanowisk rotacyjnych zawdzięczamy Weronice Ślubowskiej, koordynatorce Targów KONIK 2016.
Fotogaleria XIII Targów Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK 2016
Obok podziwiania atrakcji związanych z działalnością Kół, studenci mogli także oddać krew w specjalnym krwiobusie na Placu Politechniki. Akcję przeprowadzono w ramach Wampiriady - ogólnopolskiego projektu Niezależnego Zrzeszenia Studentów organizowanego przy współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
A które z Kół Naukowych o Organizacji Studenckich spodobały się gościom najbardziej? Za najlepiej prezentujące się na Targach Koło uznano Koło Naukowe Robotyków. Wyróżnione zostały również: Amplitron, Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej, Klub Filmowo - Fotograficzny Focus oraz Jupiter.
Targi są imprezą cykliczną organizowaną przez Radę Kół Naukowych PW oraz Samorząd Studentów PW. Rada Kół Naukowych PW jest organem, który wspiera najbardziej innowacyjne projekty oraz najaktywniejszych studentów. W Politechnice Warszawskiej funkcjonuje obecnie ponad 100 Kół Naukowych, działających we wszystkich dziedzinach nauki i techniki - od biotechnologii, przez wytwarzanie nowoczesnych materiałów, aż po konstrukcję zaawansowanych technologicznie robotów i pojazdów. W swojej działalności Koła stawiają na innowacyjność, ale jednocześnie na praktyczne zastosowania. Każdego roku w czasie targów Gmach Główny Politechniki Warszawskiej odwiedza ok. 5 tys. osób.
Wydarzenie honorowym patronatem objęli: Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Prezydent m.st Warszawy.
Powiązany artykuł:
Koła Naukowe w zeszycie Tomasza Detki
Zdjęcia: Biuletyn PW