Studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zaproponowały zmiany w Elini - małej miejscowości położonej na Sardynii. Za swoją koncepcję otrzymały wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Culture Stations, organizowanym przez platformę Young Architects Competitions.
Autorkami projektu są: Julia Bujak, Maria Paczóska, Ezgi Sopaoglu i Aleksandra Warowna. Jego centralnym punktem jest stacja kolejki wąskotorowej. Nasze studentki przekształciły ją w miejsce pełne kultury i różnych aktywności, które ożywią miasteczko i zachęcą do jego odwiedzenia.
Autorki podzieliły Elini na trzy strefy: UMYSŁ, CIAŁO oraz DUSZA. Potraktowały je jako obszary o różnych funkcjach.
W strefie UMYSŁ wygospodarowały przestrzenie na wystawę o historii miejscowości, spotkania towarzyskie, szklarnie i przestrzenie wielofunkcyjne (wykorzystywane do występów czy jako miejsca relaksu). Nowe budynki zostały zaprojektowane w konstrukcji drewnianego szkieletu z zamontowanymi linami.
- Najważniejszą cechą koncepcji jest to, że budynki mogą być aranżowane w zależności od potrzeb użytkownika, gdyż konstrukcja pozwala na przemieszczanie lin - zaznaczają studentki.
Strefa CIAŁO skupia się przede wszystkim na podstawowych potrzebach człowieka.
- Kluczowa staje się tu dbałość o sen, zaspokojenie głodu oraz prawidłowej aktywności fizycznej - tłumaczą autorki.
Zaproponowały m.in. przebudowę budynków komunalnych, które nie pasują do stylu całej wsi oraz przykrycie obiektów drewnianą konstrukcją z linami.
Podstawowym założeniem strefy DUSZA jest stworzenie w lesie przestrzeni wystawienniczej.
- Jest to miejsce służące kontemplacji przyrody, urozmaiconej elementami kolorowych, lokalnych rękodzieł umieszczonych na drzewach - wyjaśniają architektki. - Ponieważ strefa ta znajduje się w dalszej odległości od Elini, jest doskonałym uzupełnieniem strefy CIAŁO, która oferuje zwiedzającym możliwość spaceru pełnego refleksji.
Źródło: www.architekturaibiznes.pl