Aleksandra Bandzerewicz, studentka technologii chemicznej na PW, otrzymała Studenckiego Nobla w kategorii Nauki przyrodnicze i energetyka.
„Studencki Nobel” to cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów, którego celem jest nagrodzenie studentów o wybitnych osiągnięciach na różnych polach - zarówno naukowych, artystycznych, jak i społecznych. Ma umożliwić wyróżniającym się młodym ludziom wykorzystanie ich osiągnięć do zaistnienia w świecie nauki i biznesu. Tegoroczne kategorie konkursu to: Nauki techniczne, Sztuka, Dziennikarstwo i literatura, Nauki przyrodnicze i energetyka, Fizyka i astronomia, Medycyna i farmacja, Nauki społeczne, Nauki ekonomiczne i Działalność społeczna.
Prace badawcze laureatki dotyczą nowych biomateriałów polimerowych do zastosowań medycznych, w szczególności rekonstrukcji uszkodzonych tkanek i narządów. Obecnie współpracuje ona przy projekcie „Biomimetyczne, biodegradowalne podłoża komórkowe do różnicowania komórek macierzystych w kierunku osteoblastów i chondrocytów” (SteamScaf), finansowanym w ramach realizowanego na PW programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza. Jako wolontariuszka uczestniczy w projektach dotyczących porowatych biodegradowalnych implantów do regeneracji kości gąbczastej oraz elastycznych plastrów do leczenia stopy cukrzycowej. Pracuje również w zespole BoneReg, nagrodzonym Symbolem Synergii Nauki i Biznesu 2021, którym kieruje dr hab. inż. Agnieszka Gadomska-Gajadhur.
Stypendystka Ministra Edukacji i Nauki (2021/2022) oraz Studenckiego Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego (2021/2022) jest także zwyciężczynią konkursu na najlepszy poster podczas XXV Konferencji Naukowej „Modyfikacja Polimerów”. W ogólnopolskim konkursie „Złoty Medal Chemii 2021” na najlepszą pracę licencjacką/inżynierską Aleksandra Bandzerewicz otrzymała wyróżnienie.
Lista zwycięzców dostępna jest TUTAJ>>