10 projektów studenckich kół naukowych działających w PW uzyskało dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.
Ustanowiony w 2020 r. program Ministerstwa Edukacji i Nauki to wsparcie dla działających w ramach uczelni studenckich kół naukowych. Jego celem jest pomoc w realizacji innowacyjnych projektów kół i podniesienie jakości ich działalności, a także usprawnienie mechanizmu transferu tworzonych przez nie technologii i wyników prowadzonych badań do gospodarki.
W pierwszym konkursie ogłoszonym w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” finansowanie otrzymało 128 projektów zgłoszonych przez uczelnie z całego kraju. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło na ten cel ponad 6,5 mln zł. Projekty oceniane były m.in. pod kątem przewidywanych rezultatów, użyteczności, znaczenia dla rozwoju społecznego kraju lub regionu i zasięgu oddziaływania.
Wśród laureatów konkursu znalazło się 10 projektów studenckich kół naukowych działających w Politechnice Warszawskiej:
Studenckie Koło Astronautyczne przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa
Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa
Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE Aero Design przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa
Międzywydziałowe Koło Naukowe WUT Racing przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa
Koło Naukowe Robotyków przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa
Koło Naukowe FiberTeam przy Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych
Koło Naukowe Sportów Samochodowych - sekcja Proton Dynamic przy Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych
Pod względem liczby dofinansowanych projektów Politechnika Warszawska jest liderem. Ma ich najwięcej spośród wszystkich uczelni akademickich. Aż osiem projektów realizowanych jest przez koła naukowe działające przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW.
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Zdjęcie: BPiI PW