Czy polscy naukowcy są w stanie konkurować ze specjalistami z państw bogatszych i bardziej rozwiniętych? Oczywiście! Udowadniają to studenci z zespołu Hyper Poland University Team. Drużna zakwalifikowała się do finału zawodów polegających na skonstruowaniu kapsuły Hyperloopa.
Zawody Hyperloop Pod Competition odbędą się pod koniec sierpnia 2017 roku w Kalifornii. 24 zespoły z całego świata, które zakwalifikowały się do finału, będą wówczas testować swoje kapsuły na specjalnie przygotowanym torze. Ma on długość ok. 1,5 kilometra i średnicę 2 metrów. - Celem zawodów jest osiągnięcie jak największej prędkości oraz bezpieczne wyhamowanie - wyjaśnia Paweł Radziszewski, student Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, kierujący zespołem Hyper Poland University Team. - Stworzenie systemu hamulcowego, który to zapewni, to chyba największe wyzwanie, bo tor jest krótki, a prędkość wysoka. Maksymalna, jaką chcemy osiągnąć na tym torze, to ok. 430 km/h.
Żeby wybudować prototyp kapsuły i pojechać na konkurs do Stanów Zjednoczonych, potrzeba minimum 150 tys. złotych. Zgromadzenie takich środków to duże wyzwanie, dlatego zespół postanowił zbierać pieniądze na portalu crowdfundingowym odpalprojekt.pl.
Zespół Hyper Poland University Team składa się z 25 osób. To członkowie sześciu kół naukowych. Drużynę tworzą:
Opiekunem studentów jest dr hab. inż. Janusz Piechna, prof. PW z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa.
Źródło: BPI PW
Zdjęcie: odpalprojekt.pl