Samowystarczalne i ekologiczne, z zadowoloną oraz zintegrowaną społecznością – tak polskie miasta w 2050 r. widzą przyszli architekci i urbaniści. Swoją wizją podzielili się m.in. członkowie Koła Naukowego Architektury Jutra PW.
Jak chcemy, by wyglądały miasta w 2050 r.? – takie pytanie zadali sobie studenci z kół naukowych z trzech uczelni: AD FUTURUM na Uniwersytecie Warszawskim, Ecosystem na Politechnice Śląskiej i Architektury Jutra na Politechnice Warszawskiej. Stworzyli wspólną wizję, a także zaproponowali, jak małymi krokami można stopniowo się do niej przybliżać.
- Wypracowany przez nas wspólny scenariusz jest propozycją drogi, jaką możemy podążać – w kierunku lepszego jutra. Mamy świadomość, że temat miast przyszłości nie został jeszcze wyczerpany oraz istnieje wiele innych aspektów do przepracowania. Jest to nasze akademickie spojrzenie na zagadnienie związane z kształtowaniem miast przyszłości, które niewątpliwie może być rodzajem wstępu do dalszych rozważań - mówi Michał Skowroński, prezes Koła Naukowego Architektury Jutra.
Za kilkadziesiąt lat miasta mają efektywnie gospodarować ograniczonymi zasobami i być samowystarczalne. Dzięki autonomicznemu transportowi zasilanemu z odnawialnych źródeł energii i odpowiedzialnemu podejściu do budownictwa uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia.
Realna ma stać się koncepcja miasta gąbki, zakładająca wykorzystanie infrastruktury do gospodarowania wodą poprzez jej retencjonowanie, magazynowanie i uwalnianie, gdy jest to potrzebne.
W przyszłości życie przeniesie się bliżej centrów miast, a „rozlewanie się” ich zabudowy na przedmieścia będzie systematycznie ograniczane. W wizji pojawia się również idea miast 15-minutowych, zapewniających dostęp do potrzebnych usług w pobliżu miejsca zamieszkania.
A ludzie? Ich zadowolenie ma być wizytówką miast przyszłości. Wpłyną na to rozwinięte więzi społeczne, które zapewnią duże ilości zieleni miejskiej oraz powszechnie dostępne przestrzenie integracji sąsiedzkiej.
- Można powiedzieć, że aktualnie to my, młodzi specjaliści, kształtujemy przestrzeń dla nas i naszych dzieci. Raport jest pierwszym krokiem, który pozwoli nam na rozwinięcie skrzydeł i dalsze poszukiwania wizji jutra. Krokiem, który pozwoli na świadomą realizację naszych pomysłów - podkreśla Michał Skowroński.
W opracowaniu wizji „Polskie miasta przyszłości 2050 oczami młodych” uczestniczyli: Michał Skowroński, Kinga Batte, Martyna Podrażka, Gabriela Bolisęga, Dominika Dołębska, Nina Kamińska, Karolina Słomiany, Magda Niewczas oraz Adrianna Kowalczyk z Koła Naukowego Architektury Jutra PW. Jest ona odpowiedzią na raport, który ukazał się w grudniu 2021 r. z inicjatywy Grupy Saint-Gobain, Towarzystwa Studiów nad Przyszłością i firmy 4CF.