Paulina Górecka i Paulina Pawlikowska, absolwentki architektury na Politechnice Wrocławskiej i Politechnice Warszawskiej, zdobyły pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Hangar Ticinum. Dzięki ich projektowi dawny hangar hydroplanów we włoskiej Pawii może zyskać drugie życie.
Zaprojektowany w latach 20. XX wieku hangar Idroscalo znajduje się nad rzeką Ticinum. Usytuowany w strategicznym miejscu, pełni funkcję bramy do małej włoskiej miejscowości Pawia. Historycznie budynek był przystankiem hydroplanów, zapewniał transfer ludzi do miasta. Celem autorek projektu The house of light było ponowne wprowadzenie życia do opuszczonego budynku, jednak z poszanowaniem jego historii.
Hangar stoi na silnej betonowej platformie. Konstrukcja budynku jest solidna, jednak wypełnienie ścian z cegieł uległo zniszczeniu. - Nasz projekt zakładał usunięcie zniszczonych cegieł z konstrukcji ścian i zastąpienie ich szklanymi pustakami. Zabieg ten umożliwił wpuszczenie światła do wnętrza budynku za dnia, a wypuszczenie go nocą. Dzięki temu Idroscalo staje się ponownie punktem orientacyjnym na mapie miasta, przyciągając odwiedzających ciekawą formą, a nocą, niczym latarnia, zapraszając ludzi ze wszystkich stron - tłumaczą architektki.
Autorki zakładają, że po przebudowie hangar stanie się nowym miejscem na mapie kulturalnej i społecznej miasta, a także punktem widokowym.
Architektki formą projektowanego budynku nawiązały do teatru szekspirowskiego. Schody przy elewacji i tarasy okalają przestrzeń centralną, która jest platformą z elementami mobilnymi. Umożliwiają one otrzymanie różnych konfiguracji scena-widownia, a także utworzenie przestrzeni warsztatowej. Przedstawienia mogłyby odbywać się na tle otwartej przestrzeni z widokiem na rzekę.
Więcej informacji o konkursie i zwycięskim projekcie TUTAJ>>
Źródło: architekturaibiznes.pl