„Płockostan” - aplikacja przygotowana przez zespół studentów Politechniki Warszawskiej wygrała w tegorocznym maratonie programistów - City Coders Hackathon Płock. Może monitorować zanieczyszczenie powietrza oraz utrudnienia komunikacyjne na terenie miasta.
Motywem przewodnim tegorocznej odsłony City Coders Hackathon Płock były: mobilność, bezpieczeństwo i przedsiębiorczość. Prace oceniano m.in. pod względem innowacyjności, społecznej użyteczności, potencjału biznesowego, a także designu, funkcjonalności oraz łatwości wdrożenia. Celem konkursu było stworzenie aplikacji użytecznych na co dzień dla mieszkańców Płocka i turystów, odwiedzających miasto.
Zwycięską aplikację przygotował zespół studentów Politechniki Warszawskiej - Łukasz Skarżyński, Bartosz Barwikowski i Konrad Daroch. „Płockostan” przekazuje aktualne informacje o pojawieniu się w powietrzu substancji niebezpiecznych, a jednym z jego elementów jest mapa, która pokazuje w jakim kierunku zanieczyszczenia przemieszczają się pod wpływem wiatru.
Jak wyjaśnił płocki Urząd Miasta - główny organizator maratonu - Aplikacja ma więcej funkcji. Ostrzega np. o awariach i wypadkach, z powodu których nie ma na wybranych ulicach przejazdu lub o utrudnieniach w poruszaniu się po ulicach z powodu np. jakiejś imprezy. Pozwala również interweniować w sytuacjach kryzysowych, np. w razie wypadku drogowego. Zamiast telefonować do dyżurnego policji, czy straży pożarnej i tłumaczyć, co i gdzie się wydarzyło, wystarczy zrobić zdjęcie i wysłać do dyżurnego. Zapowiedziano, że zwycięskie aplikacje czeka wdrożenie.
Współorganizatorem City Coders Hackathon Płock, który odbył się w dniach 16-17 czerwca br. był CIFAL (Centre International de Formation des Autorites/Acteurs Locaux - Międzynarodowe Centrum Szkoleniowe dla Władz/Podmiotów Lokalnych). Jest to powołany w 2004 r. afiliowany ośrodek szkoleniowy Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń UNITAR. Wydarzenie honorowym patronatem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.
Źródło: Radio dla Ciebie