Niezamierzona hipotermia okołooperacyjna jest jednym z częstych powikłań związanych ze znieczuleniem i zabiegiem operacyjnym. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracują nową metodę, która pomoże zapobiegać ryzyku jej wystąpienia.
Niezamierzona hipotermia okołooperacyjna występuje u około 50-90% operowanych, przy czym jej konsekwencje mogą wpływać zarówno na bezpieczeństwo prowadzenia operacji, jak i proces rekonwalescencji pacjentów.
Obecne metody zapobiegania wystąpienia stanu hipotermii bazują na zwiększaniu temperatury powietrza w sali operacyjnej, co może powodować dyskomfort termiczny u chirurgów i personelu medycznego. Jednocześnie metody lokalnego ogrzewania pacjentów nie zawsze są efektywne. Istnieje zatem potrzeba dalszych badań w zakresie utrzymania organizmu pacjenta w stanie neutralności termicznej z uwzględnieniem specyficznych warunków higienicznych panujących w salach operacyjnych.
PW rozpoczyna badania
Takie badania będą prowadzone na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, we współpracy z EMPA (Szwajcarskie Federalne Laboratoria Testowania i Badania Materiałów) oraz laboratorium OR i szpitalem St. Olav funkcjonującymi w ramach Norweskiego Uniwersytetu Nauk i Technologii (NTNU).
Celem projektu „Zapobieganie niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej pacjentów” jest weryfikacja koncepcji lokalnego ogrzewania pacjentów za pomocą rozwiązań wykorzystujących promieniowanie cieplne. - Sprawdzimy jaka konfiguracja ustawienia promienników, a także jakie nastawy parametrów tego rodzaju urządzeń będą najefektywniej wpływać na ogrzanie organizmu pacjenta przy jednoczesnym braku negatywnego wpływu na komfort cieplny chirurgów i personelu medycznego - mówi dr hab. inż. Anna Bogdan, prof. uczelni z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW, kierownik projektu.
Laboratorium jak sala operacyjna
W pierwszym etapie dokonana zostanie optymalizacja lokalizacji i nastaw promienników ciepła w sali operacyjnej. Eksperci jednostek uczestniczących w projekcie, jako członkowie Naukowej Rady Doradczej, podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą w tym zakresie. Pozostałe prace prowadzone będą w warunkach laboratoryjnych, w specjalnie do tego celu utworzonym laboratorium w gmachu WIBHIŚ, w którym symulowane będą warunki panujące w salach operacyjnych.
Weryfikacja w warunkach rzeczywistego zabiegu
Drugi etap prac polegać będzie na weryfikacji wpływu lokalizacji i nastaw promienników ciepła na uzyskanie bezpiecznej temperatury ciała pacjentów. Badania zostaną przeprowadzone w laboratoriach EMPA oraz w NTNU. Pozwolą okreslić ilościowy efekt działania promienników na organizm człowieka. Rozwiązania będą sprawdzone w warunkach rzeczywistego zabiegu.
Nowa metoda i urządzenie
Na podstawie przeprowadzonych badań opracowane zostaną nowa metoda i urządzenie, które będą mogły być stosowane podczas wybranych operacji i zapobiegać ryzyku wystąpienia niezamierzonej hipotermii okołooperacyjnej. W konsekwencji zmniejszy się zarówno ryzyko powikłań pooperacyjnych, jak i koszty realizacji poszczególnych procedur medycznych oraz leczenia pacjentów.
Oprócz dr hab. inż. Anny Bogdan, prof. uczelni, kierownik projektu, zespół badawczy z PW tworzą: dr hab. inż. Mirosław Szyłak-Szydłowski oraz inż. Dominika Ćwiklińska.
Projekt jest finansowany w ramach realizowanego w PW programu „Inicjatywa doskonałości - uczelnia badawcza”. Znalazł się w gronie laureatów konkursu na granty badawcze „BEYOND POB”.
Źródło i zdjęcie: Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW