27 lutego 2015 r. w Klubie Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego odbyła się uroczystość nadania godności doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej profesorowi Piotrowi Wolańskiemu.
Podczas wydarzenia, które zgromadziło m.in. przedstawicieli resortów, uczelni, instytucji oraz firm głos zabrał gospodarz spotkania JM Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk, który podkreślił rangę dokonań i walory osobistych przymiotów prof. Piotra Wolańskiego. – Najwyższą godnością akademicką obdarzamy osoby o godnej naśladowania postawie naukowej i etycznej. Przyznajemy go osobom wybitnym, współpracującym z uczelnią, wyróżniającym się działalności naukową w Polsce i za granicą. Nasza uczelnia jest zaszczycona, iż może korzystać z wiedzy, doświadczenia i życzliwości profesora Piotra Wolańskiego, który od wielu lat współpracuje z Wydziałem Mechatroniki i Lotnictwa – powiedział Rektor WAT.
W wygłoszonej laudacji prof. Bogdan Zygmunt podkreślił doniosłość i niezwykle owocne efekty pracy dydaktycznej profesora Piotra Wolańskiego z wieloma rocznikami studentów. Kontynuując wypowiedź wskazał na jego talent do inspirowania młodych ludzi do podejmowania ambitnych wyzwań, do efektywnej twórczej pracy i do odważnego konfrontowania się z osiągnięciami analogicznych zespołów na całym świecie. I dodał – Dokonania naukowe profesora Piotra Wolańskiego mierzone skalą światową, jego aktywna życiowa postawa promująca osiągnięcia polskiej nauki oraz umiejętność inspirowania młodych ludzi do pracy naukowej, sprawiają, że jest to osoba wyróżniająca się w polskim środowisku naukowym. Społeczność akademicka Wojskowej Akademii Technicznej ma szczególne powody, aby osobę tak dla Akademii zasłużoną oraz tak jej przyjazną, uhonorować w sposób szczególny.
Obecna na uroczystości nadania godności doktora honoris causa minister Beata Oczkowicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, osobiście pogratulowała laureatowi nominacji doktora honoris causa Wojskowej Akademii Technicznej. – Osobiście imponuje mi pańska praca ze studentami, która doprowadziła do zbudowania polskiego satelity ziemi – zauważyła minister.
Politechnikę Warszawską reprezentowali: prof. Jan Szmidt, Rektor PW, prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki oraz prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW.
Profesor Piotr Wolański, pracownik PW od 1966 r. oraz przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych przy Prezydium PAN od 2003 r., w swojej działalności naukowej podejmuje tematy związane z problematyką spalania i metod diagnostyki procesów spalania, wybuchów, silników spalinowych oraz zderzeń z Ziemią i planetami. Zainicjował nauczanie astronautyki w PW i aktywnie wspiera działalność studencką z tego zakresu. Pod jego opieką został zbudowany pierwszy polski satelita PW-Sat. Intensywna działalność dydaktyczna prof. Piotra Wolańskiego zaowocowała m.in. wykładami poza granicami naszego kraju np. na Uniwersytecie Michigan w Ann Arbor, USA, Northeastern University w Shenyang oraz Nanyang Technological University w Singapurze.
Profesor Wolański był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, otrzymał m.in. Doktorat Honoris Causa Technicznego Uniwersytetu w Baku, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złoty Medal za Zasługi dla Obronności. Jest promotorem 20 zakończonych przewodów doktorskich, autorem i współautorem 4 monografii, jednej rozprawy i jednego skryptu oraz ponad 300 publikacji.
Profesor Piotr Wolański w grudniu 2014 roku otrzymał 39. Medal Politechniki Warszawskiej.
Podobny materiał:
Wywiad z prof. Piotrem Wolańskim
Zdjęcia: Dział Promocji WAT, archiwum prof. Piotra Wolańskiego