Chcielibyśmy zaktywizować naszych naukowców oraz pozostałych pracowników uczelni w poszukiwaniu źródeł finansowania badań, wesprzeć ich starania w aplikowaniu o granty, pomóc w realizacji projektów - mówi Małgorzata Woźniak, Dyrektor COP Politechniki Warszawskiej.
Centrum Obsługi Projektów Politechniki Warszawskiej działa od 1 czerwca 2017 roku. Powstało ono w miejsce trzech odrębnych komórek, zajmujących się wcześniej funduszami krajowymi, międzynarodowymi i strukturalnymi. COP ma za zadanie poprawić i usprawnić obsługę projektów, finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Nową komórką jest Sekcja Informacji, która między innymi pomaga wybrać konkurs pod kątem potrzeb zespołów Politechniki Warszawskiej. Z jednej strony gromadzi ona i upowszechnia informacje na temat dostępnych źródeł finansowania badań, z drugiej zaś przekazuje informacje o udziale Politechniki Warszawskiej w konkursach i projektach.
Jakiego typu projekty Państwo obsługują?
Projekty są naprawdę różnorodne. Obejmują zarówno badania naukowe, rozwój nowych technologii i rozwiązań, które mogą być wykorzystane w różnych sektorach przemysłu i wesprzeć rozwój gospodarczy kraju, jak i działania edukacyjne, szkoleniowe, inwestycyjne, na przykład zakup aparatury czy niezbędnego sprzętu do prowadzenia badań. Granty mogą również finansować stypendia doktorskie czy wybitnie zdolnych studentów, utworzenie swojego pierwszego zespołu badawczego…
Także pomysłów, które można zrealizować z wykorzystaniem finansowania ze źródeł zewnętrznych jest naprawdę wiele. Na przykład w ramach grantów z Horyzontu 2020 naukowcy z Politechniki Warszawskiej badają, jak wykorzystać dane miejskie, by usprawnić ruch i ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście, jak zmniejszyć liczbę wypadków, których ofiarami padają najbardziej zagrożeni użytkownicy dróg, tacy jak piesi czy rowerzyści. Analizują również proces rozprzestrzeniania się informacji w internecie, starają się dotrzeć do pierwotnego nadawcy newsa.
Inni, korzystając z funduszy krajowych, pracują nad protezami naczyń wieńcowych (w ramach programu LIDER - NCBR), czy też tomograficznym mikroskopem fazowym dla biomedycyny (w ramach programu PO IR TEAM-TECH - FNP).
Kto się może do Państwa zgłosić?
Każdy pracownik Politechniki Warszawskiej, który ma zamiar realizować lub już realizuje projekt na uczelni. Zazwyczaj przychodzą do nas pracownicy przygotowujący wniosek aplikacyjny na określony konkurs lub dokumentację wymaganą, aby zacząć realizować projekt. Kontaktują się z nami także osoby, które zajmują się stroną administracyjno-finansową. Są to zatem osoby już zdecydowane na realizację projektu w określonym konkursie. Chcielibyśmy jednak, aby z usług Centrum korzystały częściej także osoby, które mają pomysł, ale nie wiedzą, gdzie mogłyby szukać dofinansowania, jakie wymagania powinny spełniać, jak rozpocząć przygotowanie wniosku i to do nich również chcielibyśmy dotrzeć.
Jak wyglądają poszczególne etapy współpracy?
Zależą one od indywidulanych potrzeb pomysłodawcy, czy dopiero składa on wniosek, czy już realizuje projekt. Każdy konkurs ma też różne wymagania, co wpływa na zakres naszej pomocy. Nasze działania muszą być z jednej strony elastyczne, odpowiadać bieżącym potrzebom pracowników Politechniki Warszawskiej, z drugiej zaś musimy trzymać się pewnych reguł obowiązujących w konkursach i na uczelni - i o tym informujemy naukowców, bo nieprzestrzeganie zasad konkursów niestety prowadzi do odrzucenia wniosków na etapie oceny formalnej. W skrócie można powiedzieć, że na pewno pierwszym etapem jest kontakt z pracownikiem COP, który odpowiada za dany konkurs, a kolejne etapy wyznacza już sprawa, z którą pracownik PW się do nas zgłosił.
Jaki jest spodziewany efekt takiej współpracy?
Oczywiście wzrost liczby projektów realizowanych na Politechnice Warszawskiej. Ale nie tylko. Przede wszystkim chcielibyśmy zaktywizować naszych naukowców oraz pozostałych pracowników uczelni w poszukiwaniu źródeł finansowania swoich badań, wesprzeć ich starania w aplikowaniu o granty, pomóc w realizacji projektów. W obecnych czasach ubieganie się o granty stało się codziennością naukowców, należy aplikować w różnych konkursach, aby móc prowadzić badania. Czym więcej szans stworzymy, tym większa pewność, że będziemy mieć środki na swoje działania i rozwój naukowy.
Jakie są Państwa plany?
W tym momencie nasze plany związane są przede wszystkim z upowszechnieniem wiedzy w Politechnice Warszawskiej na temat dostępnych zewnętrznych źródeł finansowania nauki i badań, terminów i zasad konkursów, wytycznych dotyczących aplikowania i realizacji projektów. Od kilku miesięcy przygotowujemy informacje na ten temat, które regularnie rozsyłamy do władz uczelni i jej jednostek oraz osób zainteresowanych. W październiku ruszyła nasza strona internetowa (www.cop.pw.edu.pl). Rozwijamy również doradztwo dla naukowców, którzy nie nabrali jeszcze pewności w gąszczu programów i konkursów. Dla nich przygotowujemy formularz, który pozwoli ustalić i zaproponować możliwości pozyskania dofinansowania dla ich konkretnego pomysłu naukowego.
Ponadto planujemy i przygotowujemy spotkania informacyjne i szkolenia, aby upowszechniać informacje nie tylko o tym, w czym jesteśmy Państwu w stanie pomóc, ale jakie są obecnie dostępne możliwości finansowania projektów i jak poradzić sobie z różnymi problemami projektowymi.
Staramy się też nawiązać współpracę z czołowymi uczelniami krajowymi, aby poznać i przenieść na Politechnikę Warszawską najlepsze praktyki w zakresie obsługi projektów.
Zdjęcie: COP