23 stycznia br. dr Justyna Ostrowska z Wydziału Chemicznego PW, odebrała z rąk Nevio Di Giusto, dyrektora generalnego Ośrodka Badawczego Fiata, Nagrodę im. Giovanniego Agnelli za pracę doktorską „Związki boru jako modyfikatory elektrolitów polimerowych”.
Praca badawcza dr Justyny Ostrowskiej pozwala na stworzenie nowego typu baterii, które można wykorzystać zarówno w zasilaniu pojazdów o napędzie elektrycznym, jak i we wszystkich urządzeniach korzystających z tej formy energii. Docelowo, rozwój tej dziedziny może przyczynić się do stworzenia bezpiecznych baterii, o wysokiej pojemności i maksymalnie krótkim (do kilku minut) czasie ładowania. Promotorem p. Ostrowskiej jest prof. dr hab. inż. Zbigniew Florjańczyk.
Fotogaleria uroczystości wręczenia Nagród im. Giovanniego Agnelli
Oprócz dr Justyny Ostrowskiej, w pierwszej edycji Nagrody im. Giovanniego Agnelli nagrody otrzymali: dr Daniel Trzebiński za pracę dyplomową „Modelowanie matematyczne układu klimatyzacji kabiny pojazdu samochodowego” z Politechniki Śląskiej oraz inż. Dariusz Hanus za dyplomową pracę inżynierską „Porównanie parametrów regulacyjnych i użytkowych nowoczesnego doładowanego silnika ZI o pojemności skokowej 0,9 litra, przy zasilaniu benzyną i CNG” z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
W uroczystości uczestniczyli między innymi: prof. Włodzisław Duch, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Alessandro De Pedys - Ambasador Włochw Warszawie, prof. Władysław Włosiński - przewodniczący jury konkursowego, prof. Rajmund Bacewicz - Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej, prof. Ryszard Białecki - Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Śląskiej, dr hab. Zdzisław Stelmasiak - Prodziekan ds. Nauki Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistyczne w Bielsko-Białej oraz przedstawiciele spółek FCA, które działają na terenie Polski.
Informacje o Nagrodzie im. Giovanniego Agnelli
Wyróżnienie jest częścią porozumienia pomiędzy Polską Akademią Nauk i trzema polskimi uczelniami: Politechniką Warszawską, Politechniką Śląską, Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i Ośrodkiem Badawczym (CRF) Fiata w Turynie. W ramach umowy z 1997 r., rokrocznie przyznawane są nagrody dla autorów najlepszych prac doktorskich i dyplomowych z zakresu szeroko rozumianej technologii motoryzacyjnej.
Od 2014 roku, spośród nagrodzonych prac, Ośrodek Badawczy Fiata wybiera pracę o największej wartości dla przemysłu, której przyznawane jest dodatkowe wyróżnienie - Nagroda im. Giovanniego Agnelli. W roku 2015 przyznano trzy, równorzędne nagrody, ale w kolejnych edycjach nagradzana będzie tylko jedna praca, wybrana spośród projektów zrealizowanych na uczelniach uczestniczących w programie.
Podobne materiały:
Mały format, wielka moc. Elektrolity polimerowe w bateriach litowo-jonowych
FIAT Chrysler Automobiles nagradza studentów PW