Projekt absolwentki PW w finale konkursu New European Bauhaus

Wizualizacja koncepcji rewitalizacji dawnej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi

Koncepcja rewitalizacji dawnej fabryka Roberta Biedermanna w Łodzi, autorka projektu: Anna Lipiarz

Zapytała mieszkańców Łodzi, jak widzieliby przyszłość dawnej fabryki wyrobów bawełnianych i zaproponowała wizję miejsca, które nikogo nie wyklucza. Praca dyplomowa Anny Lipiarz, absolwentki Wydziału Architektury, znalazł się w finale konkursu New European Bauhaus. Głosowanie trwa do 16 maja.

Nasza absolwentka zaproponowała wizję rewitalizacji zabytkowej fabryki wyrobów bawełnianych Roberta Biedermanna w Łodzi. Wcześniej, wychodząc z założenia, że architekt ma przede wszystkim służyć ludziom, rozmawiała z mieszkańcami i prosiła o wypełnienie ankiety, w której pytała o przyszłość obiektu.  

W swojej koncepcji Anna Lipiarz zakłada zachowanie pięciu historycznych obiektów z czerwonej cegły, ale wprowadza też niską zabudowę z szedowymi dachami i elewacją pokrytą kortenem - stopem stali, który z czasem pokrywa się naturalną patyną.

W nowych budynkach zaplanowała Centrum Aktywności Międzypokoleniowej - przestrzeń oddaną mieszkańcom, ale też przedszkole, Centrum Zdrowia, Centrum Aktywnej Matki i miejsce dla restauracji i kawiarni oraz targ pod dachem.

W dawnej wieży ciśnień zaproponowała urządzenie muzeum poświęconego rodzinie Biedermannów i historii tej części Łodzi, a na najwyższym piętrze tzw. wieży kurzowej widziałaby obserwatorium astronomiczne z teleskopem.

Koncepcja przewiduje też powstanie trzech ogrodów. Jeden z nich znalazłby się na wewnętrznym dziedzińcu nowego kompleksu.

Wizualizacja koncepcji rewitalizacji dawnej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi

Koncepcja rewitalizacji dawnej fabryki Roberta Biedermanna w Łodzi, autorka projektu: Anna Lipiarz

Praca Anny Lipiarz znalazła się w finale międzynarodowego konkursu architektonicznego, organizowanego przez Komisję Europejską w ramach projektu New European Bauhuas, którego partnerem jest Politechnika Warszawska. Została wybrana spośród 1100 propozycji.

"

- Dla mnie najważniejsze jest, aby zacząć mówić o przyszłości tego miejsca i ocaleniu pofabrycznych zabytków - mówi nasza absolwentka.

"

Internetowe głosowanie trwa do 16 maja 2022 r., do godz. 18.00. Aby oddać głos na pracę naszej absolwentki należy wejść na stronę https://prizes.new-european-bauhaus.eu/, a następnie kliknąć „I vote for my favorite project” i w kategorii Shortlisted projects „New European Bauhaus Rising Stars” wybrać opcję 3. Prioritising the places and people that need it the most, a następnie projekt Center of Intergenerational Activity.

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.