Projekt naukowców z PW otrzymał dofinansowanie w międzynarodowym konkursie Weave-UNISONO przeprowadzanym przez Narodowe Centrum Nauki. Nasi badacze będą współpracować z zespołem z Austrii.
W projekcie BOOMER, czyli „Boolean Methods, Expectations, Resolvents, Free Probability”, uczestniczą zespoły pod kierunkiem dr. hab. Kamila Szpojankowskiego z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW, a także prof. Franza Lehnera z Graz University of Technology.
- Będziemy badać zagadnienia dotyczące wolnej probabilistyki. To „nieprzemienna wersja” klasycznego rachunku prawdopodobieństwa. Jest to dziedzina silnie związaną z teorią macierzy losowych, przez co znajduje zastosowania w obszarach takich jak statystyka, machine learning, czy komunikacja bezprzewodowa - tłumaczy dr hab. Kamil Szpojankowski.
W ramach projektu naukowcy poszukają nowych narzędzi do znajdowania rozkładów funkcji od wolnych zmiennych losowych.
- Pozwoli to na lepsze zrozumienie tych rozkładów, a co za tym idzie zachowania spektrum dużych macierzy losowych, podstawowego zagadnienia w wielu praktycznych problemach - podkreśla dr hab. Kamil Szpojankowski.
Ideą konkurs Weave-UNISONO jest zaangażowanie naukowców z dwóch lub trzech krajów europejskich - Polski oraz Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga lub Belgii-Flandrii. Projekt BOOMER jest pierwszym laureatem tegorocznej edycji. Wniosek był oceniany przez austriacką agencję Fonds zur Förderung der wissenschaftlichen Forschung jako agencję wiodącą.