Pracownicy Instytutu Elektroenergetyki PW przez ostatnie kilka lat uczestniczyli w pracach badawczo-rozwojowych związanych z krajowym systemem elektroenergetycznym. Jakich? Odpowiedź na pytanie przybliżamy w artykule poniżej.
W najbliższym dziesięcioleciu konieczny i planowany jest intensywny rozwój krajowego systemu elektroenergetycznego zarówno w zakresie wytwarzania (elektrownie), jak i przesyłania energii elektrycznej (sieci przesyłowe i rozdzielcze). Analizy związane z takim rozwojem są bardzo obszerne i interdyscyplinarne obejmujące zagadnienia środowiskowe, ekonomiczne i techniczne w wielu aspektach. W skład analiz technicznych wchodzą analizy elektryczne dotyczące możliwości przyłączenia do sieci przesyłowej lub rozdzielczej planowanych źródeł oraz zaplanowanie odpowiedniego rozwoju tych sieci. Badania obejmują obciążanie się sieci i poziomów napięć w stanach normalnych, remontowych i awaryjnych dla rozmaitych scenariuszy rozwoju systemu oraz zagrożenie utraty stabilności systemu pod wpływem zwarć lub innych uszkodzeń elementów systemu.
Celem wszystkich tych analiz jest zapewnienie bezpiecznej pracy systemu elektroenergetycznego, zwiększenie jego odporności na zakłócenia i występowanie awarii systemowych oraz zwiększenie jakości dostaw energii elektrycznej umożliwiając dynamiczny rozwój gospodarki. Z bezpieczeństwem pracy systemu elektroenergetycznego ściśle wiążą się także standardy dotyczące urządzeń stosowanych w systemie elektroenergetycznym.
W ciągu ostatnich kilku lat pracownicy Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej intensywnie współpracowali z operatorami sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz wykonali następujące prace badawczo-rozwojowe związane z analizami elektrycznymi oraz standardami instalowanych urządzeń:
Aktualnie wykonywane są dwie kolejne prace:
W wykonaniu wymienionych prac, spośród pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej, aktywnie uczestniczyli:
S. Robak, J. Machowski, M. Parol, J. Paska, J. Marzecki, D. Baczyński, P. Piotrowski, J. Wasilewski, T. Wójtowicz,
K. Gryszpanowicz, Ł. Rokicki, M. Piekarz, M. Kłos, Ł. Rosłaniec, K. Pawlak, M. Januszewski, R. Kowalik, W. Chmielak,
T. Daszczyński D. Rasolomampionona, L. Brzeszczak.
Ponadto z zespołem współpracowali: P. Kacejko, P. Miller, M. Wancerz, R. Jędrychowski (Politechnika Lubelska), Z. Lubośny (Politechnika Gdańska), P. Parol (doktorant WEiTI PW), M. Szewczyk (Politechnika Śląska), R. Raczkowski (student WE PW).
Wykonane prace stanowią dobry przykład współpracy ośrodka naukowo-badawczego z przemysłem i transferu wiedzy do gospodarki. Jednocześnie zaprezentowane dokonania zostały dobrze ocenione przez zleceniodawców, a pracujący nad nimi zespół otrzymał listy referencyjne.
Podobny materiał:
Łącze inżynierskie typu SMART
Opracowano na podstawie materiału Instytutu Elektroenergetyki PW