Dr hab. inż. Janusz Sokołowski przybliża przykład udanej komercjalizacji technologii otrzymywania kruszywa ceramicznego z popiołów po spalaniu węgla w autotermicznym procesie spalania. Niski koszt i proces przebiegający bez dodatku paliwa zewnętrznego stanowią o zaletach tej produkcji.
W 2000 r. grupa przedsiębiorców z Białegostoku zwróciła się do Zakładu Technologii Nieorganicznej i Ceramiki Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej z propozycją współpracy w korzystnym ekonomicznie zagospodarowaniu ubocznych produktów spalania węgla, tych nagromadzonych w latach ubiegłych na hałdach, których w Polsce jest obecnie ponad 500 mln Mg, jak i tych z bieżącego wypadu z elektrowni i elektrociepłowni.
Badania prowadzono w Białymstoku i w ZTNiC, w ramach projektu 501E/0040 finansowanego przez ZUT „Unimasz” Sp. z o.o., projektu badawczego rozwojowego R 05 040 02 finansowanego przez MNiSzW oraz projektu nr POIG.01.04-04.01.00-21-010/09 dofinansowanego przez PARP.
Zaproponowano własną, oryginalną koncepcję zagospodarowania popiołów elektrownianych polegającą na ich przerobie na lekkie kruszywo spiekane, któremu nadano nazwę LSA, przydatne w budownictwie, drogownictwie i do wielu innych zastosowań. Opracowano sposób otrzymywania spiekanego kruszywa ceramicznego wyróżniający się spośród innych technologii produkcji spiekanych kruszyw popiołoporytowych niskimi kosztami wytwarzania. Wynika to z tego, że kruszywo wg proponowanej technologii może być produkowane bez dodatku paliwa zewnętrznego, przy wykorzystaniu ciepła spalania pozostałości węglowej zawartej w popiołach elektrownianych, o ile stężenie przekracza 5,5% wag., co w zgromadzonych na hałdach ubocznych produktów spalania jest powszechne. W tej sytuacji kruszywo LSA staje się konkurencyjne cenowo w stosunku do kruszyw naturalnych, a więc jego produkcja, oprócz likwidacji szkodliwych dla środowiska naturalnego hałd ubocznych produktów spalania, sprzyjać będzie równocześnie ograniczeniu degradacji środowiska wynikającej z pozyskiwania kruszywa naturalnego.
W wyniku podjętych analiz koncepcyjnych oraz prac konstrukcyjnych i wielu doświadczeń prowadzonych głównie w skalach ćwierć-, a przede wszystkim półtechnicznej opracowano technologię otrzymywania lekkiego kruszywa spiekanego z popiołów elektrownianych, w procesie bez dodatku paliwa zewnętrznego, której podstawowe cechy można scharakteryzować następująco:
Do komercjalizacji opracowanej technologii powołano spółkę celową o nazwie LSA Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, która wydzierżawiła od Elektrociepłowni Białystok działkę o powierzchni ponad 2 ha z infrastrukturą (droga dojazdowa, bieżąca woda, podstacja elektryczna) zlokalizowaną w miejscowości Sowlany, u podnóża hałdy popiołów elektrownianych i zapewniła sobie wyłączność na surowiec na 20 lat produkcji kruszywa.
W latach 2012-2014 zbudowano od podstaw fabrykę kruszywa o wydajności 50 tys. Mg rocznie. W chwili obecnej fabryka jest po rozruchu technologicznym i prowadzi normalną produkcję. Pozyskała też pierwszych odbiorców kruszywa.
Uzasadniona ekonomicznie cena kruszywa LSA kształtuje się na poziomie 100 zł za Mg i jest nieco wyższa od ceny kruszywa naturalnego i zdecydowanie niższa od ceny kruszywa popiołoporytowego Pollytag i keramzytu, co dobrze rokuje w pozyskaniu szerszej grupy klientów na rynku zbytu lekkich kruszyw.
Szczegółowy opis badań i założenia powstałej technologii zawarto w monografii [1] wydanej nakładem Oficyny Wydawniczej PW.
Dr hab. inż. Janusz Sokołowski jest adiunktem w Katedrze Technologii Chemicznej, Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.
[1] Janusz Sokołowski, Technologia otrzymywania kruszywa ceramicznego z popiołów po spalaniu węgla w autotermicznym procesie spiekania, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskie, Warszawa 2012
Tekst: dr hab. inż. Janusz Sokołowski
Opracowanie: BPW
Zdjęcia: z archiwum autora