19 lutego 2021 r. po raz drugi obchodzony był Dzień Nauki Polskiej - najmłodsze święto państwowe, będące wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Poznaliśmy laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki za rok 2020. Wśród nich znaleźli się naukowcy PW.
Uroczystość z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka odbyła się w formule zdalnej. Podczas spotkania ogłoszeni zostali laureaci Nagród Ministra za całokształt dorobku naukowego oraz za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej w roku 2020. Wyróżnienia przypadły w udziale również pracownikom naukowym Politechniki Warszawskiej.
Wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej - opracowanie i uruchomienie na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych PW innowacyjnego programu studiów pierwszego stopnia o profilu ogólnoakademickim na kierunku Cyberbezpieczeństwo otrzymali:
- Jestem dumny z tego, że nasz zespół stworzył tak unikalny program, który stanowi inspirację nie tylko dla społeczności Politechniki Warszawskiej, ale dla całego środowiska akademickiego w Polsce. Lista bezpośrednio nagrodzonych w naszym zespole wynosi 16 osób, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że nasz sukces jest wynikiem wysiłku co najmniej 50 osób pracujących nad programem - mówi prof. Krzysztof Szczypiorski z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, przewodniczący Centrum Badawczego POB Cyberbezpieczeństwo i Analiza Danych. - Obecnie prowadzimy zaawansowane prace nad drugim stopniem studiów na kierunku Cyberbezpieczeństwo, który w swojej ofercie będzie zawierać dwie ścieżki rozwoju: naukową i praktyczną opartą na grywalizacji oraz PBL (Project-based learning). Ogromnie dziękuję całemu zespołowi za naszą dotychczasową niezawodną współpracę, która zaowocowała niezwykłym osiągnięciem - wspólnie stworzyliśmy środowisko kształcenia studentów w zakresie niezwykle pożądanej i elitarnej wiedzy - dodaje.
Wyróżnienia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej otrzymali naukowcy z Wydziału Inżynierii Materiałowej:
Zostali docenieni za prace badawczo-rozwojowe prowadzone w okresie 2018-2019, dotyczące zastosowania bioaktywnych proszków nano-kompozytowych w poligrafii oraz opracowania technologii samoczyszczących nano-kompozytowych poligraficznych powłok lakierniczych o potwierdzonych unikatowych właściwościach biobójczych.
Z okazji Dnia Nauki Polskiej w Programie 1 Polskiego Radia przedstawiciele wspólnoty akademickiej Politechniki Warszawskiej opowiadali również, jak pandemia wpłynęła na prowadzenie badań.
- Przede wszystkim mieliśmy zamknięty dostęp do laboratoriów, więc sama praca badawcza jako taka nie mogła się z oczywistych względów odbywać - mówiła Zuzanna Podgórska, doktorantka w Zakładzie Fizyki Jądrowej na Wydziale Fizyki. - Częścią naszej pracy badawczej jest chociażby pisanie publikacji, publikowanie naszych wyników czy też udostępnianie ich na konferencjach naukowych. Oczywiście wyniki badań można udostępnić podczas np. seminariów online, natomiast ważna część naszego życia naukowego, która została wstrzymana przez pandemię, to właśnie konferencje naukowe, podczas których mieliśmy szansę nawiązywać bardzo wartościową współpracę.
Prof. Agnieszka Jastrzębska, która na Wydziale Inżynierii Materiałowej realizuje trzy projekty badawcze, przyznała, że nowe procedury wprowadzone ze względu na epidemię stały się już codziennością, jak m.in. organizacja zdalnych spotkań zespołu czy analiza online wyników, które powstają w trakcie realizacji pracy.
Pandemia skomplikowała także działalność kół naukowych. - Wyzwaniem dla nas było to, kiedy musieliśmy skonstruować rakiety, stworzyć podzespoły, komponenty, a nie mieliśmy dostępu do naszego warsztatu - mówił Kamil Siemionek ze Studenckiego Koła Astronautycznego na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.
Dzień Nauki Polskiej to święto państwowe, wprowadzone ustawą podpisaną 3 lutego 2020 r. przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług w dziedzinie astronomii.
WSZYSTKIM NAUKOWCOM SKŁADAMY SERDECZNE GRATULACJE
I ŻYCZENIA DALSZYCH SUKCESÓW W PRACY BADAWCZEJ!
Powiązane materiały:
Pracownicy PW z Nagrodami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Najpopularniejsze kierunki w Politechnice Warszawskiej to…
MXenes, czyli nowa rodzina materiałów 2D w Politechnice Warszawskiej
Źródło: opracowanie Biuletyn PW