12 lipca 2019 r. weszła w życie ustawa o dokumentach publicznych, której celem jest stworzenie skutecznego systemu bezpieczeństwa tych dokumentów.
Ustawa z 22 listopada 2018 r. kategoryzuje dokumenty publiczne w zależności od ich wpływu na bezpieczeństwo państwa. Określa wymagany poziom ich zabezpieczeń oraz wymogi dla wytwórców dokumentów publicznych. Ustala zasady opracowywania wzorów dokumentów publicznych, obowiązki podmiotów odpowiedzialnych za emisję dokumentów i obowiązki funkcjonariuszy publicznych w zakresie weryfikacji autentyczności dokumentów.
Dokumenty publiczne zostały podzielone na trzy kategorie:
Planowane jest utworzenie rejestru dokumentów publicznych, który będzie prowadzony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w systemie teleinformatycznym. Rejestr umożliwi obywatelom dostęp on-line do wzorów obowiązujących dokumentów z opisem podstawowych zabezpieczeń i sposobu weryfikacji ich autentyczności.
Ustawa nakłada określone obowiązki na osoby przechowujące dokumenty. Pomieszczenie, w którym są przechowywane dokumenty publiczne oraz blankiety tych dokumentów, musi być zamykane, a dostęp do tego pomieszczenia mogą mieć wyłącznie osoby upoważnione.
Tekst ustawy o dokumentach publicznych dostępny jest TUTAJ>>
Źródło: Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych
Zdjęcie: Biuletyn PW