„Liczymy się dla Polski” to hasło tegorocznego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który rozpocznie się 1 kwietnia br. Spis ludności jest najstarszym, największym oraz jednym z najważniejszych badań statystycznych.
Wyniki spisu pozwalają odpowiadać na nasze potrzeby na poziomie lokalnym i globalnym. Stanowią wyznacznik dla tworzenia budżetów przez samorządy oraz podstawę określania wysokości subwencji państwowych czy dotacji dla gmin i województw.
Uzyskane informacje wykorzystywane są przez kluczowe resorty do planowania działań w zakresie oświaty, ochrony zdrowia, polityki żywnościowej, finansów, zagospodarowania przestrzennego, potrzeb mieszkaniowych czy gospodarki wodno-ściekowej. Narodowy Spis Powszechny będzie w większości realizowany przez Internet, za pomocą formularza dostępnego na stronie spis.gov.pl
Informacje statystyczne pozyskane dzięki spisowi ludności, konieczne do złożenia wniosków i sporządzenia studiów wykonalności projektów lub do stworzenia biznesplanów wykorzystują przedsiębiorcy oraz beneficjenci funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO). Wysokość dotacji unijnych oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim zależą m.in. od liczby mieszkańców, określonej wynikami ostatniego spisu.
Więcej informacji dostępnych jest TUTAJ>>
Źródło i grafiki: Główny Urząd Statystyczny