W dniach 15-19 maja br. uczniowie XXXVIII LO w Wilanowie wzięli udział w tygodniowych warsztatach geodezyjnych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym PW w Grybowie.
W roku 2013 rozpoczęto współpracę Politechniki Warszawskiej ze szkołami ogólnokształcącymi w zakresie tworzenia klas o profilu gospodarka przestrzenna/geoinformacja i prowadzenia przez pracowników PW zajęć z zakresu gospodarki przestrzennej, geoinformacji oraz podstaw geodezji. Porozumienie zostało podpisane przez Dyrektorów Liceów Ogólnokształcących w Wilanowie i na Ursynowie, Prorektora PW prof. dr hab. inż. Władysława Wieczorka oraz Dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii prof. dr. hab. Alinę Maciejewską. Współpraca została objęta patronatem Burmistrza Dzielnicy Wilanów.
Zgodnie z umową, w dniach 15-19 maja 2017 r. już po raz trzeci uczniowie wzięli udział w tygodniowych warsztatach geodezyjnych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Politechniki Warszawskiej w Grybowie. Warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez pracowników Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych: dr inż. Janinę Zaczek-Peplinską i mgr. inż. Mariusza Pasika. W warsztatach wzięło udział 15 licealistów klasy drugiej o profilu Gospodarka Przestrzenna z Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie (Wilanów). Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Rafał Pazura i Tomasz Michalik.
W ramach zajęć w Grybowie uczniowie wysłuchali wykładów nt. historii geodezji, pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, geodezyjnej kontroli zapór wodnych. W części praktycznej zajęć wykonali pomiar sytuacyjny oraz opracowali fragmenty mapy Ośrodka Szkoleniowego w skali 1:1000. Zarówno uczniowie, wychowawcy, jak i prowadzący zajęcia ocenili warsztaty jako bardzo udane.
Źródło: GiK PW, dr inż. Janina Zaczek-Peplinska
Zdjęcie w zajawce: Rafał Pazura