Polskie politechniki pomagają w walce z koronawirusem. O szczegółach tych działań rozmawiano 19 maja br. podczas wideokonferencji pt. „Politechniki pomagają" z udziałem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciecha Murdzka oraz Wiceministrów Anny Budzanowskiej i Wojciecha Maksymowicza.
Inicjatorem przedsięwzięcia była Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i ds. Studenckich Uczelni Technicznych. W wideokonferencji uczestniczyli przedstawiciele władz uczelni, którzy zaprezentowali dotychczasowe działania politechnik w walce z pandemią, opowiedzieli także o dalszych planach.
„Staramy się wspierać to, co się dzieje na uczelniach, jako ministerstwo nauki angażujemy się wprost w finansowanie tego typu działań - dodał szef resortu nauki. „Jesteśmy dumni, że polskie uczelnie, studenci, państwo rektorzy, dziekani, przedstawiciele władz uczelni, stajemy w jednym szeregu po to, żeby mieć swój wkład (…), by jak najlepiej zmierzyć się z wyzwaniem” - powiedział Minister Nauki.
W walce z zagrożeniem w dobie pandemii aktywnie pomaga 20 politechnik. Wiele inicjatyw związanych z programem zostało zainspirowanych przez samych studentów, którzy wykazali się dużą pomysłowością i aktywnością.
Politechnika Warszawska: międzywydziałowa akcja drukowania masek ochronnych; produkcja przyłbic ochronnych; studenckie inicjatywy drukowania elementów potrzebnych do wyprodukowania przyłbic ochronnych; produkcja przyłbic oraz masek umożliwiających użycie wymiennych filtrów; druk przejściówek, które pozwalają na użycie filtrów od respiratorów w maskach ochronnych wielokrotnego użytku; prace nad respiratorem; przedsięwzięcia informacyjne: model do wizualizacji pandemii; mapa koronawirusa; analiza występowania koronawirusa na świecie i jego wpływu na zużycie energii.
Więcej o działaniach uczelni w artykule MNiSW pt. „Politechniki pomagają - uczelnie w walce z zagrożeniem COVID-19”
Źródło i grafika: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego