Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała opracowanie, w którym omawia zagadnienie stygmatyzacji społecznej związanej z COVID-19. Sytuacja, w której spotkamy na swojej drodze osobę zakażoną koronawirusem jest coraz bardziej prawdopodobna - czy wiemy jak wtedy zareagujemy?
15 lutego 2020 r. podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) użył oficjalnie - w kontekście koronawirusa - słowa „infodemia”. Określił w ten sposób nadmiar informacji, nie zawsze prawdziwych (fake news), prowadzący do ogólnie panującej dezinformacji. Walczymy nie tylko z epidemią - powiedział szef WHO - walczymy też z infodemią.
Plotki i inne niesprawdzone informacje, które rozprzestrzeniają się szybciej niż sam wirus przyczyniają się do negatywnych skutków, takich jak dyskryminacja czy stygmatyzacja osób dotkniętych epidemią, co utrudnia reagowanie na szerzenie się COVID-19. Odpowiedzią powinny być rzetelne, konkretne i praktyczne informacje, które byłyby wyrazem solidarności i wsparcia dla społeczności mających styczność z nowym wirusem.
Stygmatyzacja społeczna w ujęciu WHO
Stygmatyzacja społeczna w kontekście zdrowotnym polega na budowaniu negatywnych skojarzeń łączących osoby lub grupy osób, które reprezentują określone cechy, z konkretną chorobą. W przypadku nagłej epidemii, takie osoby mogą być etykietowane, dyskryminowane, traktowane w odmienny sposób, a nawet pozbawiane dotychczasowego statusu społecznego z powodu postrzeganego ich związku z chorobą.
Czemu COVID-19 powoduje stygmatyzację?
Według WHO stygmatyzacja społeczna obserwowana w związku z epidemią COVID-19 jest spowodowana trzema najważniejszymi czynnikami:
WHO podkreśla, że zrozumiałe jest poczucie zagubienia, zagrożenia i strachu w społeczeństwie. Jednak odczucia te podsycają szkodliwe stereotypy.
Czy stygmatyzacja społeczna może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się choroby?
Stygmatyzacja może przyczynić się do izolacji wybranych grup społecznych i w konsekwencji wywołać trudności w kontrolowaniu przebiegu epidemii.
Zgodnie z opracowaniem WHO stygmatyzacja powoduje m.in.:
Odpowiedź na stygmatyzację społeczną
Jak widać stygmatyzacja i strach związane z chorobami zakaźnymi utrudniają podjęcie odpowiednich kroków zaradczych hamujących rozwój epidemii. Dlatego - jak wskazuje WHO - ważne są takie działania jak:
Ogromne znaczenie ma sposób w jaki komunikujemy się mówiąc o COVID-19. Należy stworzyć środowisko, w którym choroba i jej wpływ mogą być omawiane i rozwiązywane w sposób otwarty, uczciwy i skuteczny - można przeczytać w dokumencie przygotowanym przez WHO.
Słowa mają znaczenie
Słownictwo, którego używamy opisując epidemię koronawirusa ma istotny wpływa na to jak postrzegane są np. osoby z podejrzeniem infekcji bądź pacjenci i ich rodzinny. Negatywny wydźwięk komunikatów, którym posługują się m.in. media, wywiera wpływ na kształtowanie się nawyków językowych w mowie potocznej i utrwala negatywne stereotypy. Powinniśmy unikać mówienia o „osobach roznoszących wirusa”, czy łączenia choroby z konkretną grupą etniczną. Ważne jest informowanie o faktach oraz staranne dobieranie słów.
Co mówić, a czego nie mówić?
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia:
Źródło: http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0003/436278/Social-stigma-associated-with-COVID-19-pol.pdf?ua=1
Opracowanie i grafika: Anna Olencka