2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Na niebiesko, w geście okazania akceptacji osobom z autyzmem „zaświeciły się” budynki na całym świecie. Do akcji włączyła się również Politechnika Warszawska.
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Tego dnia, w geście okazania jedności i akceptacji osobom z autyzmem, na niebiesko zaświecił się również Gmach Główny Politechniki Warszawskiej.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często rozpoznaje się go u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Same zaburzenia autystyczne mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter.
„Zaświeć się na niebiesko” to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Dotychczas wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney.
Źródło: Fundacja Synapsis
Zdjęcie: Biuletyn PW