Premiera filmu „Nieletni inżynierowie”

5 września 2020 r. w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu „Nieletni inżynierowie” - o uczniach z Lęborka i ich nauczycielu, zainspirowanych do działania przez studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą PW-Sat2.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, w tym: dr hab. inż. Robert Zalewski, prof. uczelni - Prorektor ds. Studenckich, dr hab. inż. Artur Rusowicz, prof. uczelni - Prodziekan ds. Ogólnych Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa i dr hab. inż. Jan Kindracki, prof. uczelni z Wydziału MEiL, opiekun Studenckiego Koła Astronautycznego i inspirator wielu „kosmicznych” projektów.

W premierze uczestniczyli także Grzegorz Daszykowski z zespołu PW-Sat2 oraz reprezentanci zespołu PW-Sat3 i Studenckiego Koła Astronautycznego.

Bohaterami produkcji są uczniowie gimnazjum z Lęborka, którzy spotykają na swojej drodze niezwykłego nauczyciela fizyki. Ignacy Rejmak wygląda jak lider rockowego zespołu, a do tego zabrania przynosić podręczniki na lekcje, nie chce stawiać piątek za poprawne rozwiązanie zadania i jest przeciwnikiem uczenia się wzorów na pamięć, dużo żartuje: i z siebie, i ze swoich podopiecznych.

W pewnym momencie nawiązuje kontakt ze studentami Politechniki Warszawskiej, którzy budują satelitę PW-Sat2. W swoim projekcie zamierzają oni przede wszystkim przetestować innowacyjny żagiel deorbitacyjny, który znacząco skróci czas przebywania satelity na orbicie, ograniczając tym samym zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej.

Gimnazjaliści zaczynają słuchać opowieści o budowanym satelicie, obserwują, jak wygląda praca przy projekcie, zapoznają się z dokumentacją techniczną, próbują stworzyć własny model żagla i przeprowadzić własne testy.

PW-Sat2 staje się dla uczniów inspiracją do nauki fizyki, zainteresowania kosmosem, odkrywania inżynierskiej smykałki i po prostu - spełniania marzeń.

W „Nieletnich inżynierach” można zobaczyć m.in. sceny pokazujące spotkania i rozmowy Grzegorza Daszykowskiego (z zespołu PW-Sat2) z Ignacym Rejmakiem i jego uczniami oraz studentów Politechniki Warszawskiej pracujących nad satelitą w cleanroomie w CEZAMACIE.

- PW-Sat2 miał być projektem edukacyjnym dla studentów - mówi Dominik Roszkowski, wicekoordynator budowy satelity. - Cieszymy się, że udało się to przenieść także na uczniów.

Fotogaleria z premiery dostępna jest TUTAJ>>

Źródło: BPiI PW

Powered by eZ Publish™ CMS Open Source Web Content Management. Copyright © 1999-2012 eZ Systems AS (except where otherwise noted). All rights reserved.