Wystawa „Madonny i nie tylko… Romańska i gotycka rzeźba w Europie od X do XV wieku” stanowi fragment autorskiej kolekcji zdjęć Jerzego Z. Kosiuczenki. 20 czerwca br. fotografie zaprezentowano w Auli Wydziału Fizyki.
Prezentowany zbiór fotografii powstał podczas licznych podróży autora po krajach Europy w latach 2010-2015. Wystawa w Auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej stanowi jednocześnie kontynuację projektu z lat 1995-2010 pt. „Śladami Madonn nie tylko pięknych”. Wernisaż otworzył prof. Mirosław Karpierz, Dziekan Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej (na fotografii poniżej z autorem wystawy). Fotogaleria zdjęć nadesłanych przez Jerzego Z. Kosiuczenkę>>
Większość zdjęć przedstawia rzeźby Madonn powstałych w okresie od 1000 do 1500 roku. Ujęcia zostały wykonane w wielu renomowanych muzeach, galeriach zamkowych, kościołach parafialnych i pielgrzymkowych, klasztorach, królewskich kaplicach (Norymberga, Akwizgran) oraz w miejscach kultu takich jak np. Altötting (bawarska Częstochowa).
Wśród muzeów, które znalazły się na szlaku dr. Jerzego Z. Kosiuczenki wymienić należy Luwr, Muzeum Cluny w Paryżu, Muzeum Sztuki Sakralnej w Akwizgranie (Suermondt Ludwig Museum), Narodowe Muzeum Bawarskie w Monachium, Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Diecezjalne we Freisingu koło Monachium. Bogaty zbiór fotografii rzeźb Madonn powstał również na Szlaku Kościołów Romańskich w Kolonii.
Wśród prezentowanych na wystawie zdjęć obejrzeć możemy m.in. fotografię jednego z najstarszych wizerunków twarzy Chrystusa na złotym krucyfiksie św. Gerona z 975 r. z katedry w Kolonii. Uwagę zwiedzających przyciągnąć również może zdjęcie jednej z pierwszych rzeźb maryjnych powstałych na ziemiach polskich „Matki Bożej z Ołoboku.”
Najczęściej, obiekty fotografowano przy użyciu statywu z wykorzystaniem aparatu cyfrowego i analogowego stosując przy tym jedynie niewielką obróbkę plików.
Wystawa będzie czynna do 8 lipca 2016 r. od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-18.00.
Dr Jerzy Kosiuczenko jest absolwentem Politechniki Warszawskiej i wykładowcą fizyki.Tematem jego pracy doktorskiej była „Elektrofotografia”.
Podobny materiał:
Wernisaż Jerzego Z. Kosiuczenki „Jazz i folklor”
Zdjęcia: Biuletyn PW