W Muzeum PW (ul. Nowowiejska 22) prezentowana jest wystawa „Korporacje akademickie”. Fotografie, dokumenty, nakrycia głowy, bandy i publikacje oglądać można do 25 kwietnia 2022 r.
Eksponaty pochodzą ze zbiorów Stowarzyszenia Filistrów Polskich Korporacji Akademickich. Gościem wystawy był m.in. Prezes Stowarzyszenia - Aleksander Rostocki. Relację filmową ze spotkania można obejrzeć na kanale YouTube.
Historia zrzeszeń studenckich sięga XII w. Pierwowzorem korporacji akademickich były tzw. nacje, czyli stowarzyszenia zrzeszające studentów z danego rejonu geograficznego. Funkcjonowały one przez kilkaset lat i stworzyły podwaliny życia studenckiego z jego bogatymi zwyczajami, m.in. na uniwersytecie w Bolonii i w Paryżu.
Pierwsze polskie korporacje akademickie powstały w XIX w. na niemieckojęzycznych uniwersytetach i w szkołach wyższych w państwach zaborczych na terenie Prus, Rosji, później Austrii. Na polskich uczelniach korporacje pojawiły się po I wojnie światowej. W latach 1939-1989 działalność korporacji w Polsce była zabroniona. Po 1989 r. niektóre przedwojenne korporacje reaktywowały swoją działalność.
Większość korporacji odwołuje się do takich wartości jak: patriotyzm, honor, przyjaźń, etyka chrześcijańska.
Korporacje akademickie wychowały liczne grono pracowników naukowych i kadr dydaktycznych. Na Politechnice Warszawskiej trzech wychowanków polskich korporacji akademickich piastowało stanowiska rektorskie: Czesław Skotnicki (Arkonia), Józef Zawadzki (ZAG Wisła), Jan Zawidzki (Arkonia). Wśród profesorów i absolwentów wymienić należy m.in.: Henryka Czopowskiego (Welecja), Karola Jankowskiego (Arkonia), Bohdana Pniewskiego (Welecja), Jana Podoskiego (Arkonia), Włodzimierza Zycha (Sarmatia), Mieczysława Bekkera (Maritimia) i wielu innych.
Źródło: Muzeum Politechniki Warszawskiej
Zdjęcie: Stowarzyszenie Filistrów Polskich Korporacji Akademickich