Po raz trzeci w historii „Wielkiej Muzyki w Małej Auli” spotkały się wszystkie zespoły artystyczne Politechniki Warszawskiej. 17 grudnia 2019 r. wystąpiły podczas koncertu pt. „Ja nic nowego nie tworzę” w hołdzie Stanisławowi Moniuszce.
W 200. rocznicę urodzin kompozytora, podczas widowiska taneczno-muzycznego, którego roboczy tytuł brzmiał „Halka w Strasznym dworze”, zaprezentowały się: Chór Akademicki PW, Orkiestra Rozrywkowa PW, Teatr PW oraz Zespół Pieśni i Tańca PW.
Prawie 200 studentów w niezwykle brawurowy, artystyczny sposób opowiedziało o geniuszu Stanisława Moniuszki. Motyw przewodni koncertu - uwertura symfoniczna „Bajka”, tzw. Opowieść zimowa - wprowadził widzów w atmosferę Wigilii i karnawału. Na ich oczach aktorzy Teatru PW oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca utworzyli śniegowego bałwana i szopkę wigilijną. Kolędy Chóru PW i „Kulig” Zespołu Pieśni i Tańca wspaniale dopełniły tę atmosferę.
„Tańce góralskie” z opery „Halka”, z projekcją afiszy z prapremier tej opery, to niezwykły popis połączonych orkiestr „The Engineers Band” oraz Zespołu Pieśni i Tańca. „Po nieszporach” wykonane na kliku poziomach Dużej Auli przez Chór PW i wspomniane wcześniej orkiestry zachwyciły widownię.
Pieśni Stanisława Moniuszki z tekstami typu „Wystrychnąć na dudka” czy „Przyszła kryska na Matyska” zaśpiewane przez solistów „The Engineers Band” i Teatru PW to studencki sposób na prezentację współcześnie opracowanych melodii kompozytora.
Brawurowo wykonany na trzech scenach mazur z IV aktu opery „Straszny dwór” wydawał się zakończeniem koncertu i tu nastąpiła niespodzianka. Po krótkim tekście podkreślającym skromność Moniuszki artyści, śpiewając „Prząśniczkę”, stworzyli wigilijny obrus i połamali się opłatkami z widownią.
Autorem scenariusza i reżyserii 114. koncertu z cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli” był Janusz Chojecki. Za opracowanie muzyczne odpowiadali: Dariusz Łapiński, Robert Awesome, Marcin Partyka. Autorami choreografii byli: Janusz Chojecki, Klara Hadi, scenografii: Żaneta Siłkowska, projekcje opracowała: Katarzyna Zachara.
Koncert zrealizowany został z funduszu „Niepodległa” przy współpracy Biura Rektora oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej.
Fotogalerię z koncertu można zobaczyć TUTAJ>>
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości
Źródło: Zespół Pieśni i Tańca PW
Zdjęcie: BPiI PW