W Muzeum Politechniki Warszawskiej zobaczyć można doświadczalny nadajnik radiowy. Prawie 100 lat temu urządzenie służyło Radiu Poznańskiemu, potem trafiło na Wydział Elektryczny PW. Dzięki niemu prezydent stolicy Stefan Starzyński komunikował się z mieszkańcami.
Nadajnik Radiostacji Poznańskiej, pracował od 24 kwietnia 1927 r. z mocą 1,5 kW w terenie objętym zasięgiem stacji niemieckich. Kiedy w lutym 1934 roku Poznań wyposażono w nowy nadajnik Firmy Marconi o mocy 16 kW, stare urządzenie przejął prof. Janusz Groszkowski do Zakładu Radiotechniki (wówczas na Wydziale Elektrycznym PW) dla celów dydaktycznych. W związku z zagrożeniem wojennym nadajnik przestrojono na falę Warszawy II.
Urządzenie bardzo się przydało w 1939 roku, kiedy Niemcy rozpoczęli bombardowanie Warszawy. Dzięki niemu prezydent stolicy Stefan Starzyński był w stanie porozumiewać się z mieszkańcami. Nadajnik obsługiwali późniejsi profesorowie PW - Stanisław Ryżko i Roman Trechciński.
Po 1945 r. urządzenie trafiło do studenckiego koła naukowego. Entuzjaści krótkofalarstwa przebudowali układ nadajnika do celów dydaktycznych oraz do pracy amatorskiej. Jego obecny stan jest wynikiem przystosowania dokonanego w Katedrze Urządzeń Radiotechnicznych kierowanej przez Stanisława Ryżko (uczeń i bliski współpracownik prof. Janusza Groszkowskiego).
Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. Pierwszy nadajnik Radiostacji Poznańskiej przybliżającego ciekawą historię radiostacji przygotowanego w ramach cyklu Ciekawe eksponaty w zbiorach Muzeum Politechniki Warszawskiej.