Jubileusz Teatru Politechniki Warszawskiej zespół świętował wykonaniem nieco uwspółcześnionej wersji Balladyny. Spektakl z tej okazji wystawiono 24 listopada br. na deskach studenckiego klubu Stodoła.
Spektakl Balladyna przygotowano specjalnie na 10-lecie istnienia Teatru PW, którego jubileusz obchodzony jest w ramach 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Wybór sztuki Juliusza Słowackiego był nieprzypadkowy, podkreśla bowiem znaczenie języka polskiego, do którego nawiązują obchody Święta Uczelni.
Balladyna łączy doświadczenie przy dużych scenicznych projektach, takich jak Sen Nocy Letniej czy Poskromienie Złośnicy z kunsztem prezentowanym przy dramatach Napis czy Tiramisu. Twórcy postanowili wystawić spektakl na scenie Stodoły, co pozwoliło na wykorzystanie przestrzeni i pokazanie scenograficznego majstersztyku.
W przygotowaniu jubileuszowego spektaklu wziął udział cały zespół, a niektóre z ról były odgrywane przez kilku aktorów/aktorek (np. Balladyna, Goplana, Filon, Grabiec), tak aby każdy artysta mógł zaprezentować charakter przedstawianej przez siebie postaci.
Podczas wieczornego spektaklu prof. Jan Szmidt, Rektor PW wręczył medal 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej szefowi Teatru PW - Grzegorzowi Sierzputowskiemu, który podziękował całemu zespołowi i osobom współpracującym za trud codziennych prób oraz nieustający zapał i energię do wystawiania kolejnych przedstawień. Już w grudniu br. Teatr PW zaprezentuje sztukę Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę (Le Petit Prince) w gościnnych wnętrzach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.
Więcej informacji o sylwetce Grzegorza Sierzputowskiego dostępnych jest w materiale: Wywiad z Grzegorzem Sierzputowskim na 10-lecie Teatru PW.
Strona spektaklu wraz z pełną obsadą Balladyny TUTAJ
Teatr Politechniki Warszawskiej powstał w 2005 roku i, obok Zespołu Pieśni i Tańca, Chóru, czy też Orkiestry Rozrywkowej "The Engineers Band", jest jedną z jednostek artystycznych Uczelni. Na swoim koncie ma ponad 20 spektakli premierowych oraz liczne wznowienia. W repertuarze można znaleźć zarówno dzieła takich klasyków jak Shakespeare, Fredro czy Czechow jak i sztuki współczesnych twórców: Doroty Masłowskiej czy Geralda Sibleyrasa. Teatr posiada własne zaplecze techniczne, jak i współpracuje z profesjonalnymi twórcami kostiumów i charakteryzacji. Z realizowanymi spektaklami dociera przede wszystkim do studentów warszawskich uczelni, ale przygotowuje także spektakle dla szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.
Zdjęcia: Biuletyn PW