Sto drugi koncert z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli wybrzmiał w murach Politechniki Warszawskiej. Tym razem słuchacze znaleźli się „Pod skrzydłami aniołów”. Wydarzenie odbyło się 10 maja 2018 roku w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej.
Doroczny koncert Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej tradycyjnie jest już okazją do tego, by zespół zaprezentował nowy repertuar, inspirowany jednym wybranym motywem. W tym roku były to anioły, których ślady znaleźć można w utworach różnych epok i gatunków. Chór w swoim repertuarze często sięga po utwory rzadko wykonywane w Polsce i bardzo zróżnicowane, co udowodnił również i tym razem. W programie znalazły się utwory z epoki renesansu, romantyzmu, muzyki cerkiewnej, współczesnej, a także rozrywkowej. Ważnym utworem były napisany specjalne dla Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej Magnificat, brytyjskiego kompozytora Phillipa Cooke’a. Publiczność miała okazję usłyszeć jego światową premierę. Pierwszą część koncertu zakończył utwór Entreat me not to leave you, w trakcie którego chórzyści rozstawieni byli wzdłuż ścian Małej Auli zapewniając zaskakując ciekawym efektem akustycznym - głosy poszczególnych chórzystów rozlegały się ze wszystkich stron, zgrywając się w niezwykle emocjonalnej i wzruszającej kompozycji.
- Jak co roku pracowaliśmy nad szeregiem perełek chóralnych nigdy nie wykonanych w niepodległej Polsce. Szlifowaliśmy również dobrze znane utwory F. Mendelssohna, P. Czajkowskiego, F. Schuberta i K. Pendereckiego. Muzyka stara i najnowsza wypełniła Małą Aulę śpiewem 50 młodych chórzystów ChAPW. Przemówiła cisza, zadrżeliśmy przyciśnięci gromem dźwięku. Publiczność miała okazję wysłuchać wybitnych dzieł powstałych pod skrzydłami aniołów. Tak o koncercie opowiada dr hab. Dariusz Zimnicki, dyrygent Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej.
Po raz kolejny Mała Aula całkowicie wypełniła się miłośnikami muzyki chóralnej, którzy przyjęli występ bardzo entuzjastycznie, nagradzając chór owacjami na stojąco. Nie zabrakło wielu wzruszeń i emocji, dodatkowo podkreślonych tym, że chór jest zgraną grupą przyjaciół, którzy wykonują muzykę z pasją oraz wielką radością. Koncert zakończył się pełnym energii bisem - opracowanym na chór utworem Rammsteina Engel.
Repertuar koncertu:
Angieł wopijasze Piotr Czajkowski (1840-1893)
Denn Er hat seinen Engeln befohlen Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Chor der Engel Franz Schubert (1797-1828)
Angelus Domini Paweł Łukaszewski (ur. 1968)
Modlitwa do Anioła Stróża Miłosz Bembinow (ur. 1978)
Magnificat (prawykonanie) Phillip Cooke (ur. 1980)
Magnificat Giles Swayne (ur. 1946)
Entreat me not to leave you Dan Forrest (ur. 1978)
Deus in adiutorium meum intende Juan Gutiérrez de Padilla (ok. 1590-1664)
Jaś zakochany Feliks Nowowiejski (1877-1946)
Cheruwimskaja pieśń Krzysztof Penderecki (ur. 1933)
Cantate Domino Josu Elberdin (ur. 1976)
Angel Band ar. Shawn Kirchner (ur. 1970)
Źródło: Magdalena Zlot/ Chór PW
Zdjęcia: Marta Wereska/ Biuletyn PW