Do końca października można składać wnioski w programie stypendialnym START dla młodych naukowców. O wsparcie finansowe ubiegać się mogą uczeni reprezentujący wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż.
W bieżącym roku są to osoby urodzone w 1987 roku, bez względu na dzień i miesiąc. Istnieje także możliwość przedłużenia wieku na zasadach uwzględnionych w regulaminie.
W konkursie o stypendium oceniane są przede wszystkim jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego kandydata oraz jego najważniejsze osiągnięcie badawcze. W ubiegłych latach wysokość rocznego stypendium wynosiła 28 tys. zł. Stypendium można przeznaczyć na dowolny cel.
W programie START przyznane zostaną również wyróżnienia wybitnym kandydatom, których osiągnięcia naukowe zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu w trzech obszarach dziedzinowych: nauk humanistycznych i społecznych, przyrodniczych i medycznych oraz ścisłych i technicznych. Stypendia wyróżnionych laureatów zostaną podwyższone.
Wnioski składane do konkursu START będą także rozpatrywane w konkursie o stypendium im. prof. Barbary Skargi. Stypendystą w tym konkursie może zostać osoba, której badania wyróżniają się odważnym przekraczaniem granic między różnymi dziedzinami nauki, otwierają nowe perspektywy badawcze i tworzą nowe wartości w nauce. Stypendium takiej osoby również zostanie podwyższone.
Kandydaci ubiegać się mogą także o stypendia wyjazdowe do wybranego ośrodka badawczego za granicą. Stypendia przyznawane są laureatom po rozstrzygnięciu konkursu START na podstawie zasad opisanych w Instrukcji przygotowania wniosku.
Regulamin Programu Start i Instrukcja przygotowania wniosku znajdują się na stronie programu.
Wnioski w konkursie START 2018 można składać do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2018 r.
Zgodnie z regulaminem stypendium START można otrzymać tylko raz.
Źródło: Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej