Konkursy dla studentów i kadry naukowej, wykłady ekspertów oraz cykl wydarzeń specjalnych na uczelniach to tylko niektóre elementy programu „Atom dla Nauki”, którego celem jest promocja wiedzy o energetyce jądrowej w środowisku akademickim.
PGE EJ 1, spółka odpowiedzialna za budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, rozpoczyna drugą edycję projektu, który ma pomóc w budowaniu kadr dla sektora jądrowego. Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Polskim Towarzystwem Nukleonicznym oraz Instytutem Fizyki Jądrowej PAN pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.
Rozszerzona formuła programu
„Atom dla Nauki” jest skierowany do studentów, absolwentów oraz kadry naukowej, zajmującej się nie tylko naukami ścisłymi i technicznymi, ale również naukami społecznymi, medycznymi czy przyrodniczymi. W ramach drugiej edycji programu, PGE EJ 1 zorganizuje trzy konkursy – dla studentów, organizacji akademickich i samorządów studenckich oraz kadry naukowej, których laureaci będą mogli zdobyć wsparcie finansowe dla własnych projektów. Na wybranych uczelniach w całym kraju odbędzie się również cykl spotkań pod hasłem „Dzień z Atomem dla Nauki”, podczas których odbędą się wykłady prowadzone przez polskich naukowców, pokazy filmowe oraz warsztaty interaktywne.
– Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to kompleksowy projekt, który wymaga wsparcia merytorycznego doświadczonych ekspertów. Jako spółka powołana do jego realizacji mamy świadomość, jak ważną rolę przy inwestycjach na taką skalę pełni środowisko akademickie. Dlatego już teraz, na wstępnym etapie projektu, chcemy inwestować w młodych, zdolnych naukowców. To oni bowiem będą w przyszłości tworzyć zaplecze eksperckie niezbędne do rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju – mówi Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1 Sp. z o.o.
Dodatkowym elementem programu „Atom dla Nauki” jest współpraca PGE EJ 1 z uczelniami technicznymi w zakresie działań edukacyjno-informacyjnych. We wrześniu 2014 r. spółka podpisała porozumienia z Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską oraz Akademią Górniczo-Hutniczą, zgodnie z którymi uczelnie zaangażują się m.in. w organizację spotkań informacyjnych, warsztatów i debat dla studentów różnych uczelni, przygotowanie cyklu wykładów dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz przygotowanie wystaw i materiałów edukacyjnych na temat energetyki jądrowej.
Atrakcyjne nagrody pieniężne
Tegoroczną edycję programu „Atom dla Nauki” rozpocznie konkurs na najlepsze publikacje naukowe dotyczące energetyki jądrowej. Można do niego zgłaszać materiały opublikowane w terminie od 1 stycznia 2013 r. do 31 grudnia 2014 r. Prace konkursowe będą oceniane przez interdyscyplinarną komisję złożoną m.in. z przedstawicieli środowiska akademickiego oraz organizatora – PGE EJ 1. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w dwóch głównych kategoriach: nauki ścisłe i techniczne oraz nauki społeczne i humanistyczne. Zdobywcy I i II miejsca w poszczególnych kategoriach otrzymają nagrody pieniężne odpowiednio w wysokości 4 tys. zł i 2 tys. zł. Szczegółowy regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.swiadomieoatomie.pl
Partnerzy programu
„Atom dla Nauki” jest elementem ogólnopolskich działań edukacyjno-informacyjnych realizowanych przez PGE EJ 1 w ramach programu „Świadomie o Atomie”. Partnerami projektu są Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Polskie Towarzystwo Nukleoniczne oraz Instytut Fizyki Jądrowej PAN. Patronat nad inicjatywą objęło Ministerstwo Gospodarki.
Podobne materiały:
XX edycja Konkursu o Nagrodę Siemensa
IV edycja konkursu w ramach programu „Diamentowy Grant”
Czwarta edycja FameLab