Instytut Francuski w Polsce i Ambasada Francji w Polsce, wspólnie z Francuskim Towarzystwem Fizycznym (SFP) ogłaszają konkurs „Prix Jan GAJ”, w którym zostanie przyznana nagroda im. Jana Gaja za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fizyki.
Przedmiotem pierwszej edycji konkursu jest fizyka materii skondensowanej, zwłaszcza półprzewodniki i materiały z dwuwymiarowym gazem elektronowym (grafen, MoS2, interfejsy...), ich wytwarzanie i charakterystyka, właściwości elektryczne i optyczne, czujniki i detektory.
Do konkursu zaproszeni są polscy naukowcy prowadzący badania w zakresie fizyki teoretycznej i doświadczalnej. Laureat otrzyma nagrodę w postaci miesięcznego pobytu badawczego we Francji, w wybranym przez siebie laboratorium. Będzie również poproszony o wygłoszenie kilku wykładów pod egidą Francuskiego Towarzystwa Fizycznego. Nagroda pokrywa koszty podróży w obie strony między Polską a Francją, wypłatę stypendium w wysokości 1704 euro oraz daje prawo do skorzystania z mieszkania w domu akademickim w wyjątkowej cenie wynoszącej maksymalnie 15,57 euro dziennie oraz do pokrycia kosztów przejazdu na terytorium Francji z lotniska do miejsca docelowego.
Każdy badacz może dowolnie wybrać przedmiot swojej pracy badawczej i ośrodek, w którym chce prowadzić badania. Treść wykładów do przeprowadzenia przez laureata zostanie ustalona w porozumieniu z Francuskim Towarzystwem Fizycznym.
Aby wziąć udział w konkursie należy złożyć dokumentację zawierającą:
Aplikacje należy złożyć do dnia 30 kwietnia 2015 r. z listą pięciu dowolnie wybranych publikacji i z dopiskiem « Candidature Prix Jan Gaj » zgodnie z instrukcją zamieszczoną w formularzu zgłoszeniowym.
Wyniki zostaną ogłoszone w maju 2015 roku a pobyt badawczy będzie mógł się rozpocząć w okresie między 15 czerwca a 30 grudnia 2015 r.
Jan Gaj (1943-2011). W latach 80 dwudziestego wieku Jan Gaj nawiązał ścisłe kontakty z francuskimi naukowcami (zwłaszcza z Paryża, Grenoble i Montpellier). Urodzony w Krakowie, przez większą część swojego życia naukowego pracował na Wydziale Fizyki, w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem zasadniczych, często cytowanych artykułów. Swoją ostatnią, bardzo istotną pracę naukową wydał w 2011 roku. Obdarzony wnikliwą inteligencją, doskonały dydaktyk i autor poważnej spuścizny naukowej, był zarazem człowiekiem o wielkiej kulturze i wspaniale władał językiem francuskim. Dla wszystkich swoich francuskich kolegów był jednocześnie przyjacielem o wielkim sercu, gościnności i kurtuazji.
Źródło: KRASP